Iako ne postoji čarobni napitak za vječnu mladost, postoje male promjene koje možeš napraviti u svojoj prehrani i poboljšanja koja možeš unijeti u svoju wellness rutinu kako bi bila zdrava. Ipak postoje neke loše navike prilikom vježbanja koje bi apsolutno trebala izbjegavati kako bi povećala svoje šanse za dulji život.
Prema studiji provedenoj u Japanu, previše svakodnevnog vježbanja neće prirodno pospješiti dugovječnost. Štoviše, moglo bi i skratiti život. Stoga je važno da procijeniš i naučiš što radiš krivo. Kada je riječ o poboljšanju tvoje dnevne aktivnosti, trebala bi vježbati snagu barem dva do tri puta tjedno, a usredotoči se na poboljšanje performansi svaki tjedan. To znači podizanje težih utega, izvođenje više ponavljanja ili oboje. A kada je u pitanju kardio trening, jednako je učinkovito izvoditi ga nakon treninga snage ili zasebno neki drugi dan. Najvažnije je da ih redovito obavljaš jer trebaju biti neizostavni dio vježbanja.
Dosljednost je ključna za održavanje forme. Postoji, međutim, nekoliko navika kod vježbanja koje bi trebala izbjeći. Lako je usput početi raditi stvari koje su zapravo kontraproduktivne, a koje mogu čak i skratiti život ili smanjiti kvalitetu života. Fitness trener Tim Liu iz Los Angelesa objašnjava koje tri loše navike prilikom vježbanja su prilično česte, a možda nisi ni svjesna da ih radiš.
Ignoriraš stabilni oblik kardio treninga
Iako su trening snage i HIIT kardio treninga odlični za izgradnju mišića i sagorijevanje masti, mnogi fitness entuzijasti griješe zanemarujući kardio u stabilnom stanju. Kardio u stabilnom stanju znači da trening nije toliko intenzivan kao u HIIT-u (stabilni kardio je obično vožnja bicikla ili trčanje umjerenim tempom te brzo hodanje), a poboljšava staničnu funkciju i broj otkucaja srca u mirovanju te snižava krvni tlak. Dakle, dodaj malo kardija u stabilnom stanju u svoju plan vježbanja, a najjednostavnije je započeti s dvije kardio sesije od 30 do 45 minuta tjedno.
Možda te zanima…
Što je LISS kardio i je li pravi izbor za tebe?
Fitness
Preskačeš dane za oporavljanje
Ako stalno treniraš na svojoj maksimalnoj razini i pokušavaš se iscrpiti prilikom svakog treninga, svom tijelu činiš više štete nego koristi. Mnogi pojedinci idu ovim putem, ali to je brz put do pretreniranosti. Pritom možeš oštetiti lokomotorni sustav i zglobove.
Ako osjećaš kao da u posljednje vrijeme ne napreduješ sa svojim treninzima, moguće je da je razlog to što previše povećavaš intenzitet i/ili volumen i nedovoljno se oporavljaš. Moraš naći ravnotežu. Ono što stvarno trebaš učiniti je postupno povećavati svoj intenzitet i volumen te planirati dan ili dva u kojima ćeš se samo usredotočiti na istezanje i pokretljivost ili laganiji trening kako bi svom tijelu omogućila oporavak.
Foto: shutterstock
U dane oporavka od treninga i dalje možeš biti aktivna, ali se usredotoči na vježbe istezanja i pokretljivost
Pretjeruješ s kardio treningom
Ova navika možda ne vrijedi za mnoge ljude, ali je ipak ona koje se trebaš što prije riješiti. Slično kao kod izvođenja pretjeranog treninga snage, pretjerivanje s kardio treningom može donijeti više štete nego koristi tvom srcu.
Ako svaki dan po nekoliko sati izvodiš kardio trening, radiš istu količinu posla kao vrhunski sportaši ekstremne izdržljivosti. To, nažalost, može dovesti do brzog i nepravilnog ritma srca i drugih problema sa srcem. Stoga je važno da procijeniš svoj prag bez pretreniranosti i držiš se te količine posla u svojoj rutini vježbanja.
Možda te zanima…
Kardio ili trening snage: Što je bolje za mršavljenje?
Fitness