Istražuju se slučajevi majmunskih boginja u europskim zemljama, kao i SAD-u, Kanadi i Australiji.
Posljednji novi slučajevi zabilježeni su u Francuskoj, Italiji, Švedskoj, Španjolskoj i Portugalu, a istražuje se i 13 sumnjivih slučajeva u Kanadi prenosi BBC. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Velike Britanije, majmunske boginje rijetka su virusna infekcija koja je obično blaga i većina ljudi se oporavi za nekoliko tjedana. Najčešće se pojavljuju u udaljenim dijelovima središnje i zapadne Afrike, a izvan te regije pojavljuju se zbog putovanja u to područje. Majmunske boginje ne šire se lako među ljudima, a smatra se da je rizik za širu javnost nizak.
Prvi slučajevi u Europi
Prvi slučaj bolesti u Velikoj Britaniji prijavljen je 7. svibnja. Pacijentica je nedavno otputovala u Nigeriju, a britanska zdravstvena agencija vjeruje da se tamo zarazila. Trenutno je u Velikoj Britaniji devet potvrđenih slučajeva. Izvor ovih infekcija još nije potvrđen, ali čini se da su slučajevi “lokalno stečeni”, kaže Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Australija je također prijavila svoj prvi sumnjivi slučaj, kod muškarca koji se razbolio nakon povratka s putovanja po Europi. U Europi je u četvrtak prijavljen jedan potvrđeni slučaj u Švedskoj, jedan u Italiji i sumnjivi slučaj u Francuskoj. Švedske vlasti priopćile su da nisu sigurne kako se osoba zarazila virusom, a lokalni mediji javljaju da se zaražena osoba u Italiji nedavno vratila s Kanarskih otoka.
Pet potvrđenih slučajeva također je prijavljeno u Portugalu u srijedu, kao i sedam u Španjolskoj. Iako u Europi nije odobreno cjepivo protiv majmunskih boginja, španjolske zdravstvene vlasti su navodno kupile tisuće cjepiva protiv velikih boginja kako bi se suzbila epidemija, piše španjolski list El País.
Zdravstvene vlasti u američkoj državi Massachusetts također su potvrdile da je jedan muškarac zaražen majmunskim boginjama. Nedavno je otputovao u Kanadu, gdje lokalni mediji javljaju da se istražuje 13 sumnjivih slučajeva virusa. Prema riječima zdravstvenih službenika, muškarac je hospitaliziran i u dobrom je stanju te ne predstavlja opasnost za javnost prenosi BBC.
Možda te zanima…
Evo zašto od nekih bolesti obolijevamo češće, a od nekih samo jedanput u životu
Zdravlje
Simptomi i liječenje majmunskih boginja
Početni simptomi uključuju groznicu, glavobolje, otekline, bolove u leđima, bolove u mišićima i opću bezvoljnost. Nakon što groznica prođe, može se razviti osip, koji često počinje na licu, a zatim se širi na druge dijelove tijela, najčešće dlanove i tabane. Osip, koji može izazvati svrbež, mijenja se i prolazi kroz različite faze prije nego što konačno nastane krasta koja kasnije otpada, a lezije mogu uzrokovati ožiljke. Infekcija obično prolazi sama od sebe i traje od 14 do 21 dan prenosi BBC.
Može se širiti kada je netko u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom. Virus može ući u tijelo kroz oštećenu kožu, dišne puteve ili kroz oči, nos ili usta. Može se prenijeti i tijekom spolnog odnosa, ali i kontaktom sa zaraženim životinjama kao što su majmuni, štakori i vjeverice ili putem predmeta inficiranim virusom poput posteljine ili odjeće.
Većina slučajeva majmunskih boginja je blaga i ponekad izgledaju kao vodene kozice. Ipak, bilo je i težih slučajeva u kojima su majmunske boginje uzrokovale smrt u zapadnoj Africi. No, stručnjaci naglašavaju da do epidemije ne bi trebalo doći. “Važno je naglasiti da se majmunske boginje ne šire lako među ljudima i da je ukupni rizik za širu javnost vrlo nizak”, rekao je doktor i zamjenik ravnatelja Nacionalne službe za infekcije u javnom zdravstvu Engleske Nick Phin.
Ne postoji tretman za majmunske boginje, ali se epidemije mogu kontrolirati prevencijom infekcije. Dokazano je da je cijepljenje protiv velikih boginja 85 % učinkovito u prevenciji majmunskih boginja i još uvijek se ponekad koristi. Stručnjaci vjeruju da cijepljenje nakon izlaganja majmunskim boginjama može pomoći u prevenciji bolesti ili je učiniti manje teškom prenosi BBC.
Možda te zanima…
Vodene kozice u odrasloj dobi: Može li se dva puta oboljeti od vodenih kozica?
Zdravlje