Site icon svakodnevno.me

Simptomi bolesti štitnjače zbog kojih pacijenti lutaju kod ‘krivih’ specijalista

Simptomi bolesti štitnjače zbog kojih pacijenti lutaju kod ‘krivih’ specijalista

Hormoni štitnjače putem krvi odlaze po cijelom organizmu i ulaze u sve stanice ljudskog organizma i tamo reguliraju metabolizam, odnosno određuju kako će raditi te stanice. Ljudi koji ne liječe slabiji rad štitnjače žive nekvalitetnije i kraće. Između ostalih bolesti češće obolijevaju od tumora (štitnjače, raka dojki) te srčanog i moždanog udara. Učestalost bolesti štitnjače ovisi i o dobi (s godinama je bolest češća) te adekvatnosti unosa joda u ljudski organizam, kao i nekim drugim parametrima.
Hashimotova bolest ili Hashimotov tireoiditis ili Hashimotov sindrom je kronična autoimuna bolest koja zahvaća štitnjaču i naposljetku dovodi do njezine disfunkcije. Posljedica toga je snižena razine hormona štitnjače u tijelu – hipotireoza. Glavni uzrok bolesti je naslijeđe, to je genetski poremećaj o kojem još uvijek malo znamo kao i o svim drugim autoimunim bolestima.
Kod autoimune bolesti štitnjače, čovjekov obrambeni sustav ne prepoznaje normalne dijelove stanica štitnjače kao svoje te razvija antitijela na ove molekule i time ih uništava. Na neki način, organizam odbacuje svoju štitnjaču, tj. uništava je. Zbog toga dolazi do slabijeg rada štitnjače, odnosno hipotireoze. Bolest je nasljedna premda i neki faktori iz okoline utječu na njen razvoj, kao što su: pušenje, stres, zatim neki lijekovi, virusne bolesti.

Možda te zanima…

Nutricionistica otkriva kako se hraniti ako imaš Hashimotovu bolest

Hrana

Najčešće bolesti štitnjače su hipertireoza i hipotireoza, dr. Ante Škaro, specijalist otorinolaringologije i kirurg glave i vrata, ravnatelj zagrebačke Poliklinike Leptir, otkrio je koji su najčešći simptomi hipo i hipertireoze te kako se liječe:

Hipertireoza
Hipertireoza je stanje u kojem prevladava prekomjerno stvaranje i izlučivanje hormona iz štitnjače. Glavni pokazatelj ovog stanja je povišena koncentracija hormona štitnjače T3 (>2,33 nmol/L) i T4 (>154 nmol/L) te snižena koncentracija TSH-a (

Simptomi hipertireoze su:
nervoza
nemir
razdražljivost
umor
malaksalost
nesanica
tremor
pojačano znojenje
opadanje kose
ubrzano lupanje srca
povišen arterijski tlak
mršavljenje
učestale stolice
poremećaj menstrualnog ciklusa
povećana štitna žlijezda (guša)
pritisak u vratu egzoftalmus (buljave oči, dvoslike, smetnje vida).
Hormoni štitnjače pojačavaju apetit, ali i potrošnju energije, pa osoba s hipertireozom može puno jesti, a ne deblja se ili čak mršavi. Liječenje hipertireoze se provodi na tri načina: lijekovima, radioaktivnim jodom i operacijom. Kronična upala štitnjače ima kao početnu fazu hipertireozu, da bi u drugoj fazi prešla u hipotireozu.
 

Hipotireoza
Hipotireoza je stanje smanjene funkcije štitne žlijezde. Glavni pokazatelj ovog stanja je snižena koncentracija hormona štitnjače, T3 (5,00 mJ/L). Smanjena funkcija štitnjače uzrokuje nedostatak hormona koji dovodi do usporavanja metabolizma u stanicama, tkivima i cijelom organizmu.
Simptomi hipotireoze su:
slabost
pospanost
umor
depresija
pomanjakanje koncetracije
usporen ritam srca
neuredne i bolne menstruacije
smanjen apetit
debljanje
promuklost
zatvor
blijeda i suha koža
podbuhlo lice
zadebljan jezik
natečene ruke i stopala generalna natečenost.
Liječenje hipotireoze se zasniva na hormonskoj nadomjesnoj terapiji levotiroksinom (Euthyrox, Vobenol, Novothyral, Eltroxin, Thyrex) u dnevnoj dozi od 25 do 250 mikrograma. Kad osoba uzima hormone štitnjače, važna je stalna komunikacija s liječnikom radi praćenja stanja i prilagođavanja doze, ističe dr. Škaro.



Source link

Exit mobile version