Site icon svakodnevno.me

5 najvećih grešaka koje možeš učiniti ako imaš psorijazu

5 najvećih grešaka koje možeš učiniti ako imaš psorijazu

Psorijaza je kožna bolest koja uzrokuje osip sa svrbežom, ljuskavim mrljama, a najčešće se pojavljuje na koljenima, laktovima, trupu i tjemenu. Radi se o čestoj i dugotrajnoj bolesti za koju ne postoji lijek, ali postoje tretmani s kojima se njezini simptomi mogu kontrolirati.
Prema klinici Mayo, psorijaza je kožna bolest koja prolazi kroz cikluse što znači da se na nekoliko tjedana ili mjeseci stanje može pogoršati, a zatim se na određeno vrijeme povući. Uobičajeni okidači kod ljudi s genetskom predispozicijom za psorijazu uključuju infekcije, posjekotine ili opekline i određene lijekove. Postoji nekoliko vrsta psorijaze, uključujući:
Plak psorijaza (psoriasis vulgaris)
Psorijaza noktiju (Hallopeau)
Eruptivna ili kapljičasta psorijaza (psoriasis guttata)
Inverzna psorijaza (psoriasis inversa)
Pustularna psorijaza (psoriasis pustulosa)
Eritrodermijska psorijaza (psoriasis erythrodermica)
Psorijatični artritis (arthritis psoriatica)
Plak psorijaza (psoriasis vulgaris)
Psorijaza noktiju (Hallopeau)
Eruptivna ili kapljičasta psorijaza (psoriasis guttata)
Više o svakom tipu i načinu liječenja možeš pročitati ovdje, dok u ovom članku možeš saznati koje su najveće greške prema Everyday Healthu koje možeš napraviti ukoliko imaš psorijazu.

Možda te zanima…

Tipovi psorijaze: Kako ih prepoznati i koji su načini liječenja?

Zdravlje

Neugodno ti je tražiti pomoć
Ukoliko već imaš psorijazu i određeno liječenje kortikosteroidima ili drugim lijekovima ne može zaustaviti upale koje se šire tvojom kožom, nemoj se bojati tražiti pomoć. Mnogi pogriješe i ne zovu dermatologa jer misle da će ga “gnjaviti”. Kao odrasla osoba trebaš imati samopouzdanja i trebaš preuzeti odgovornost za svoje zdravlje. Nemoj čekati sljedeći zakazani pregled kod dermatologa, nego ga nazovi odmah, pogotovo ako se tvoje stanje pogoršava ili lijekovi ne djeluju. Dermatolog ti može pripisati novu terapiju koja će biti bolja za tebe i koja potencijalno u kratkom roku može ublažiti simptome psorijaze. 
Ne mijenjaš lijekove dovoljno brzo
Predugo korištenje jednog tretmana ili lijeka za psorijazu još je jedna od najvećih grešaka. Kad započneš s novim tretmanom liječenja, sigurno se nadaš da će početi djelovati, ali isto tako trebaš znati da će neki lijekovi početi djelovati tek nakon nekoliko tjedana ili više. Ipak, ukoliko se rezultati ne pokažu u očekivano vrijeme, mnogi nastave liječenje s istim tretmanom dulje nego što bi trebali. 
Primjerice, ako uzimaš neki biološki lijek šest mjeseci, postoji mogućnost da će se tvoja psorijaza pogoršati. Neki će oralni ili sistemski lijekovi već u prvim tjednima korištenja možda uzrokovati nuspojave. Ukoliko do toga dođe, najbolje je da to odmah javiš svom liječniku koji će te uputiti što dalje.

Možda te zanima…

Psorijatični artiritis – tko najčešće oboljeva i koji su simptomi?

Zdravlje

Dopuštaš da ti se koža osuši
Psorijaza je tvrdoglava bolest, ali to ne znači da i ti moraš biti. Primjerice tuširanje vrućom vodom dva puta dnevno može samo pogoršati suhoću i iritaciju, a još gore je ako samo povremeno hidratiziraš kožu. Ukoliko ti dermatolog kaže da ti je koža previše suha te da je tuširanje jednom dnevno dovoljno, poslušaj ga. Osim toga, hidratacija kože odmah nakon tuširanja i ponovno sljedeće jutro također može pomoći pri njezi suhe kože. Ukoliko ti je teško držati se ovih navika, okruži se s ljudima koji će te sa strpljenjem podsjećati da njeguješ svoju kožu. 

Foto: shutterstock

Hidratacija kože odmah nakon tuširanja može pomoći u njezi suhe kože

Ignoriraš svoje mentalno zdravlje
S psorijazom je teško živjeti pa se mnogi osjećaju tjeskobno, depresivno i manje vrijedno kada se simptomi pogoršaju. Zbog tih teških emocija mnogi se okrenu lošim navikama poput jedenja nezdrave hrane. Poneki osjećaju i frustraciju koju iskaljuju na ljude koji to ne zaslužuju, pogotovo u stresnim situacijama bilo na poslu ili kod kuće. No, svoje mentalno zdravlje možeš njegovati tako što ćeš kontrolirati svoje reakcije, pronaći ravnotežu između poslovnog i privatnog života te smanjiti stres, a uvijek možeš potražiti i pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje. Oni ti mogu pomoći da razumiješ svoje emocije koje osjećaš zbog psorijaze, ali te i potaknuti da oprostiš i sebi i drugima oko sebe koji su ti se možda u mladosti rugali zbog problema.
Ignoriraš svoje cjelokupno zdravlje i blagostanje
Uz stalnu brigu o psorijazu, prirodno je da ćeš svoju energiju usmjeriti na zdravlje svoje kože. Ako su posjeti dermatologu svakih nekoliko mjeseci postali dio tvoje rutine, možda ignoriraš posjete svom liječniku primarne zdravstvene zaštite. “Osobe s psorijazom imaju veći rizik za dijabetes tipa 2, pokazuje analiza podataka prikupljenih na uzorku od pola milijuna Britanaca”, piše Pliva zdravlje. Brojna zdravstvena stanja poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti povezana su s nekim vrstama psorijaze  psorijaze pa je važno da paziš i na svoje cjelokupno zdravlje. Kontroliraj šećer u krvi i srce.  Liječnik može pratiti tvoje stanje šećera u krvi i pregledati tvoje srce. No, pogreške pri liječenju psorijaze su normalne i što ih prije prihvatiš to ćeš prije pronaći ono što tebi najbolje odgovara.

Možda te zanima…

5 kožnih bolesti koje stres može uzrokovati i pogoršati

Zdravlje



Source link

Exit mobile version