NASA je objavila nove fotografije koje je snimio svemirski teleskop James Webb. Radi se o tzv. “Stupovima stvaranja”, istom dijelu svemira koji je teleskop Hubble snimio još 1995. i 2014. godine, no ovog puta zahvaljujući najnaprednijem teleskopu imamo potpuno novi i detaljni pogled na slavnu formaciju u svemiru.
Foto: NASA
Radi se o formaciji međuzvjezdanog plina i prašine u maglici Orao koja je udaljena od Zemlje 6500-7000 svjetlosnih godina.
Ime fenomena proizlazi iz činjenice da se radi o gustim oblacima plinova i prašine gdje se formiraju brojne nove zvijezde.
Ovako na fotografiji izgledaju kao stupovi u dubokom svemiru, no radi se o međuzvjezdanim plinovima i česticama prašine, koja na Webbovoj fotografiji djeluje prozirno, zahvaljujući njegovim infracrvenim kamerama.
Foto: NASA
Nova fotografija zavirila je i puno dublje u svemir i otkrila puno više zvijezda oko ovog fenomena, ali pomoći će znanstvenicima i da puno preciznije izračunaju broj novoformiranih zvijezda, zajendo s količinama plina i prašine u ovom području. Uz to, moći će i detaljnije otkriti kako točno se kroz milijune godina formiraju zvijezde u ovom gustom oblaku.