Primiče se zimsko računanje vremena. Stoga u nedjelju treba pomaknuti kazaljku na satu jedan sat unatrag, točnije u 3 sata ujutro na 2 sata.
POGLEDAJTE VIDEO:
Završava ljetno računanje vremena i počinje zimsko, tijekom kojeg će Sunce ranije izlaziti, ali i ranije zalaziti, zbog čega će dani imati više svjetla u jutarnjim i manje svjetla u popodnevnim satima.
Trenutno većina europskih zemalja i skoro cijela Sjeverna Amerika pomiču sat dva puta godišnje, dok se ostatak svijeta odrekao pomicanja sata ili ga čak nikad nisu ni pomicali.
Foto: Dreamstime
Kada zimi vratimo sat unatrag, spavamo jedan sat dulje nego ljeti. Međutim, nakon pomicanja kazaljki možemo očekivati i kraći dan.
Iako je Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, države članice o tome se još nisu dogovorile.
Ako to pitanje ponovno dođe na dnevni red EU, Hrvatska će prema navodima iznijeti stav da se zalaže za ljetno računanje vremena.
Foto: Dreamstime
Istraživanja stručnjaka potvrdila su kako pomicanje sata donosi fizičke i psihičke tegobe kod mnogih, uz smanjenu koncentraciju, stres, otežano pamćenje i izraziti umor te pospanost, mnogi će se suočiti sa smanjenom radnom učinkovitošću. Usto, promjene u ritmu spavanja vode do opće neravnoteže.
Ideju o ljetnom računanju vremena 1784. je prvi predložio izumitelj, znanstvenik, a kasnije i predsjednik SAD-a Benjamin Franklin.
Najčitaniji članci