Nuspojave oralne kemoterapije
Kemoterapija djeluje na stanice raka, ali ubija i zdrave stanice. Kao rezultat toga, može uzrokovati širok raspon nuspojava. Specifične nuspojave razlikuju se od osobe do osobe i mogu ovisiti o vrsti pilule koju osoba uzima. Oralna kemoterapija nije lakši ili manje intenzivan oblik kemoterapije – to je jednostavno kemoterapija u obliku tableta. Stoga su nuspojave slične onima koje osoba može doživjeti s infuzijom ili injekcijom.
Najčešće nuspojave uključuju:
gubitak kose
mučnina
povraćanje ili proljev
zatvor
suha usta
moždana magla ili nepažnja
oštećenje koštane srži
depresija
umor koji ponekad nastaje zbog problema sa spavanjem noću
neplodnost
veći rizik od infekcija jer kemoterapija slabi imunološki sustav.
Oralna kemoterapija je toksičan lijek koji može biti opasan ili čak smrtonosan za djecu ili kućne ljubimce ako ga slučajno uzmu. Liječnik može preporučiti preventivne mjere, poput držanja lijeka pod ključem. U nekim slučajevima, visoke ili niske temperature mogu oštetiti lijek. Liječnik će dati upute o tome kako držati lijek na odgovarajućoj temperaturi.
Trajanje i učestalost oralne kemoterapije
U većini slučajeva osoba prima kemoterapiju – oralno ili na neki drugi način – u ciklusima koji uključuju od dva do tri tjedna liječenja i zatim nekoliko tjedana odmora. Osoba mora točno slijediti upute o liječenju i upozoriti svog liječnika, ako propusti dozu ili uzme dodatnu. Ne postoji univerzalni pristup oralnoj kemoterapiji pa bi se osoba koja je prima trebala obratiti liječniku, ako ima bilo kakvih pitanja. Osoba ponekad može trebati dodatni tretman prije ili nakon oralne kemoterapije, kao što je zračenje, operacija ili druge kemoterapije.
Sklopi #pinkypromiss obećanje koje život znači!
Kontakt s liječnikom je nužan
Liječnik će obično uspostaviti raspored posjeta kako bi procijenio nuspojave i napredak. Tijekom pregleda liječnik može napraviti snimku tumora kako bi utvrdio djeluje li kemoterapija. Vrlo je važno ići na te preglede jer liječnik može promijeniti kemoterapiju ili dozu. U nekim slučajevima može preporučiti drugačiji tretman.
Osoba bi trebala nazvati svog liječnika ako:
ima nuspojave kemoterapije koje ometaju svakodnevni život
ako se osjeća jako bolesno
ako propusti dozu ili uzme manju ili veću dozu od propisane.
Svatko tko ima značajnu reakciju neposredno nakon uzimanja kemoterapije treba odmah potražiti hitnu medicinsku pomoć. Reakcija može uključivati razvoj osipa, poteškoće s disanjem ili osjećaj boli.
Oralna kemoterapija prikladna je opcija liječenja koju bi neke osobe s rakom dojke možda više voljele u odnosu na tradicionalnu kemoterapiju u injekcijama ili intravensku infuziju. Osobe koje razmatraju ovu mogućnost trebale bi razgovarati o rizicima i koristima s onkologom, liječnikom koji se specijalizirao za rak. Svaki lijek za oralnu kemoterapiju je drugačiji, stoga je važno da osoba razgovara sa stručnjakom o tome koji bi određeni lijekovi mogli biti najbolji za njih.
#Pinkypromiss je nagrađivana javno-zdravstvena kampanja koju su pokrenuli miss7 portali uz podršku Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, udruga EUROPA DONNA, NISMO SAME i SVE ZA NJU i uz pokroviteljstvo Pfizera. Cilj je ove edukativne kampanje podizanje svijesti o nužnosti redovitog samopregleda dojki – jednostavne i brze metode koja može spasiti život te omogućava rano otkrivanje raka dojke.