Nakon dva neuspjela pokušaja NASA je u srijedu lansirala svoju novu megaraketu s floridskog Cape Canaverala na Mjesec u srijedu rano ujutro, manje od tjedan dana nakon što je golemi stroj izdržao nalete snažnog uragana.
PRATITE PRIJENOS
“Čini se da je stiglo naše vrijeme. Nadamo se da će to biti u srijedu”, rekao je Mike Sarafin, voditelj odgađane misije Artemis 1 iz sjedišta NASA-e, uoči lansiranja.
Misija Artemis 1, šestotjedni probni let bez astronauta, prvi je korak u planovima američke svemirske agencije koja na Mjesecu kani uspostaviti dugoročnu lunarnu koloniju kao odskočnu dasku za još ambicioznija buduća putovanja s ljudskom posadom prema Marsu.
Riječ je o testnom prvom putovanju goleme dvostupanjske rakete Space Launch System (SLS) i njezine kapsule Orion bez posade.
Premda na brodu neće biti ljudi, Orion će nositi simuliranu tročlanu posadu – jednu mušku i dvije ženske lutke – opremljene senzorima za mjerenje razine radijacije i drugih stresova koje bi astronauti doživjeli.
Proglašena najsnažnijom i najkompleksnijom raketom na svijetu, SLS predstavlja najveći novi vertikalni lansirni sustav koji je američka svemirska agencija izgradila otkako je Saturn V letio tijekom programa Apollo na Mjesec šezdesetih i sedamdesetih godina.
Nazvan po Apolonovoj sestri blizanki iz starogrčke mitologije novi svemirski program razvijen je 50 godina nakon što su ljudi posljednji put kročili na Mjesečevo tlo.
Izdržali udare uragana
NASA je lansirala raketu nešto prije 7.50 sati.
Polijetanje je predviđeno manje od tjedan dana nakon prolaska uragana Nicole, koji je raketa uspješno izdržala u vanjskome prostoru na lansirnoj rampi.
Trenutačno dužnosnici procjenjuju potencijalni rizik od oštećenja povezan s uraganom. Radi se o tankoj traci nalik na brtvilo, zvanoj RTV, koja okružuje kapsulu Orion na vrhu rakete i čini je aerodinamičnijom.
Timovi stručnjaka ispituju može li se RTV olabaviti za vrijeme pokretanja i pritom izazvati probleme.
Zbog toga su određena dva rezervna datuma za lansiranje – 19. studeni i 25. studeni.