Kada se radi o dizanju utega važno je postavljati si izazove, ali i sjetiti se da krajnji cilj nije osvajanje naslova prvakinje u bodybuildingu jer preambiciozan plan uglavnom vodi do odustajanaj. Stoga je važno postaviti umjerene, ali izvedive ciljeve.
Popularnost dizanja utega je golema, a istraživanja su otkrila da ako se ne ide u ekstreme s dizanjem utega, to može biti jedna od najzdravijih vježbi. Dizanje utega sagorijeva masnoće, a doprinosi i:
Smanjenju krvnog tlaka, kolesterola i stabilizaciji šećera
Jača kosti, snagu, izdržljivost, brzinu
Smanjuje rizik za srčane bolesti i određene vrste raka
Pomaže u smanjenju potkožnog masnog tkiva i povećava mišićnu masu
Povećava agilnost i snagu.
Ako želite smršavjeti, a ne ozlijediti se pazite na sljedeće
Pokrete izvodite osvješteno i nemojte ih naglo prekidati. Važno je pokret ili vježbu izvesti od početka do kraja.
Osvijestite tempo i brzinu.
Definirajte vježbe i broj serija, a s vremenom povećavajte broj ponavljanja i težinu utega.
Između serija napravite kratke pauze oko minute.
Nemojte pretjerivati s težinama. Ako vam je cilj mršavljenje zapamtite da je kontinuitet puno važniji od težine utega.
Kako dizanje utega pomaže mršavljenju?
Dizanje utega ubrzava metabolizam i sagorijevanje kalorija. Mišići trebaju više kalorija za održavanje normalne tjelesne težine od masnoća. Što je osoba mišićavija, to će više kalorija sagorjeti u stanju mirovanja budući da mišići troše više energije od masti. Dizanje utega:
Ubrzava metabolizam
Tijelo izgledati vitkije. Mišići zauzimaju manju zapreminu od masti pa ako vaga i dalje pokazuje isti broj kilograma, ogledalo ne laže
Dizanje utega popravlja držanje
Poboljšava ravnotežu i stabilnost
Povećava samopouzdanje.
Kako odabrati idealnu težinu utega?
Izaberite težinu koju možete dignuti 20 puta. Ali nemojte raditi 20 ponavljanja, nego onoliko koliko vam je određeno u planu. Nakon šest do osam tjedana izaberite veću težinu koju možete dignuti 16 puta. Nemojte mijenjati broj ponavljanja. Kada se radi o dizanju utega važno je davati svome tijelu izazove, ali u skladu s vlastitim mogućnostima. Postavite umjerene, ali izvedive ciljeve.
Budući da je cilj izgubiti na težini uz istovremenu izgradnju mišića prehrana bi trebala biti više dijetna nego profesionalna sportska. Hranite se zdravo, unosite dovoljno proteina, povrća i voća, a što manje masne hrane i visokokaloričnih namirnica. Pijte samo vodu ili nezaslađene napitke. Sokove i energetske napitke izbjegavajte jer su bogati šećerom.
Smanjuju li trbušnjaci masno tkivo u području trbuha?