U Zablaću kod Šibenika zaledila se površina mora zbog niskih temperatura.
POGLEDAJTE VIDEO:
Temperature su jutros vrlo niske u unutrašnjosti, najhladnije je u Bednji, gdje je zabilježeno -11.4 stupnjeva.
Hrvatsku danas očekuje sunčano vrijeme uz malu, u unutrašnjosti ponegdje umjerenu naoblaku s najvišim dnevnim temperaturama od -2 do 3 na kopnu te od 4 do 9 Celzijevih stupnjeva na moru, poručuju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Vjetar će biti uglavnom slab sjeveroistočni i sjeverozapadni, duž obale umjerena i jaka bura, mjestimice s olujnim udarima.
Na riječkom, splitskom i dubrovačkom području na snazi je upozorenje DHMZ-a na hladni val koji može utjecati na zdravlje ljudi.
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Najčitaniji članci
Source link
Šibenik je grad u Dalmaciji, Hrvatska, koji je u posljednjih nekoliko tjedana suočio s nevjerojatno niskim temperaturama. Unatoč tome što je ovo obično toplo podneblje, temperatura je pala ispod nule, čime je uzrokovala da se more oko grada zaledi.
Ovo je prvi put u povijesti da se more zaledi u Šibeniku, što je izazvalo veliku zabrinutost među lokalnim stanovništvom. Mnogi su se bojali da bi ledeni sloj mogao uzrokovati ozbiljnu štetu lokalnim životinjskim vrstama, kao i lokalnim ribarima koji se koriste morem za ribolov.
Međutim, usprkos niskim temperaturama, more se nije zaledilo u potpunosti. Led je bio vidljiv samo u nekim dijelovima, poput obale, dok su dublje vode ostale slobodne od leda.
Ipak, ovo je još uvijek prvi put da se more zaledilo u Šibeniku, što je uznemirilo lokalno stanovništvo. Mnogi su se bojali da bi ledeni sloj mogao uzrokovati ozbiljnu štetu lokalnim životinjskim vrstama, kao i lokalnim ribarima koji se koriste morem za ribolov.
Stoga su mnogi stanovnici Šibenika počeli tražiti od vlade da poduzme akcije za zaštitu mora od moguće štete. Na sreću, vlada je brzo poduzela korake kako bi se zaštitila more od leda, uključujući paljenje vatre u nekim dijelovima mora kako bi se održavala temperatura.
Usprkos ovim naporima, niska temperatura se nastavila održavati u Šibeniku tijekom sljedećih nekoliko tjedana. Međutim, nakon nekoliko tjedana, temperatura je počela postupno rasti, što je dovelo do toga da se more opet otopilo.
Iako je more u Šibeniku uspjelo izbjeći veću štetu, ovo je još uvijek bio prvi put da se more zaledilo u tom dijelu Hrvatske. Stoga je važno da se poduzmu odgovarajuće mjere za zaštitu mora od sličnih situacija u budućnosti.