Site icon svakodnevno.me

Kako obuzdati tinejdžera – danska psihoterapeutkinja dijeli 9 savjeta za dobar odgoj djece

Kako obuzdati tinejdžera – danska psihoterapeutkinja dijeli 9 savjeta za dobar odgoj djece

Danska psihoterapeutkinja, iz najsretnije zemlje na svijetu, dijeli devet savjeta za roditeljstvo na danski način koji će pomoći da ukrotite tinejdžere.

POGLEDAJTE VIDEO:

Iben Sandahl iz Kopenhagena vodeća je terapeutkinja za odgoj sretnih tinejdžera i kaže da sukobi ne moraju stvoriti distancu.

Majka dvoje djece Iben smatra da roditelji moraju preispitati tradicionalne i prihvaćene metode kažnjavanja. I dodaje da prisiljavanje tinejdžera da razmišljaju o svom ponašanju na samotan način neće dati pozitivne rezultate, ali poticanje na korištenje vremena gdje on može razmišljati i izraziti svoje emocije u brižnijem okruženju rezultirat će sretnijim djetetom.

Foto: Dreamstime

Savjeti se nalaze u njezinom novom bestseleru ‘Danski način odgoja tinejdžera: Što najsretniji ljudi na svijetu znaju o odgoju samouvjerenih, zdravih tinejdžera s karakterom:

1. Odlučite se za time-in umjesto time-outa

– Ultimatumi, borbe za moć i sramoćenje tinejdžera uče ih da ste dominantni i iznad njih – kaže Iben.

Ona dodaje da je ideja iza time-outa obeshrabriti loše ponašanje stavljajući tinejdžera u zamornu situaciju koju bi radije izbjegao, poput sjedenja u svojoj sobi satima razmišljajući o tome zašto su se napili te kaže da tinejdžeri ne kontroliraju sebe u potpunosti i da je posao roditelja da ‘usmjeravaju, a ne kažnjavaju’.

Prema psihoterapeutkinji, time-in je pomalo poput time-outa, ali mnogo brižniji i vredniji.

– Omogućuje predah tinejdžerima da se izraze i smire u sigurnoj atmosferi, bez prijetnji ultimatumima i isključivanjem. Prisustvo roditelja koji zajedno s njim regulira njegove osjećaje, utjehu i smjernice o alternativnim metodama izražavanja čini boravak boljom alternativom. Ako samo istaknete što tinejdžer ne smije raditi, teško će shvatiti što želite da učini – objašnjava Iben.

Ona dodaje da bi za one roditelje koji radije drže time-out u životu također trebali uvesti time-ins kako bi stvorili ravnotežu.

2. Pružite informacije

Tinejdžeri su danas otvoreniji, zahtijevaju više znanja i dijaloga o seksualnosti, identitetu i emocijama, nego u prošlim vremenima. To je pozitivno, ali nesigurnosti ipak mogu ostati. Iako svatko može guglati, internet ih često može zbuniti.

– Vjerujem u iskren i neosuđujući dijalog s djecom kako bi im pomogli u ovom razdoblju njihovih života – kaže ona.

Foto: Dreamstime

3. Prihvatite odbijanje

Tinejdžeri ponekad ne žele razgovarati i mogu napustiti prostoriju. Prihvatite njihovo odbijanje i znajte da će doći k vama kada budu spremni.

Dopuštanje izražavanja njihovih osjećaja pomoći će im da nauče da se samoreguliraju i sami povrate svoje emocionalno stanje. To je bitno jer će se mnogo puta u životu morati suočiti s emocionalnim ispadima i povrijeđenim osjećajima.

4. Prihvatite promjene raspoloženja

Razlog za promjene raspoloženja nalazi se u mozgu. Tijekom tog vremena prolaze kroz značajne promjene i pojavljuju se mnoge nove veze koje tinejdžeru omogućuju bolju empatiju.

Ali ovaj proces će potrajati.

Ovaj emocionalni razvoj nije gotov sve dok djevojčice ne navrše 20, a dječaci 22.

5. Zapamtite pravilo od 90 sekundi

Može biti teško nositi se s tinejdžerom koji u kratkom vremenu prelazi s plakanja na smijeh i šuti. Podsjetite se 90 sekunda kemijskog procesa koji se događa u tijelu tinejdžera. Kemikalije se ispiru kroz tijelo, stavljajući ga u stanje pripravnosti.

Nakon toga, ako nastave osjećati intenzivne emocije, možete im pomoći da ispitaju misli koje još uvijek imaju, a koje ponovno stimuliraju moždane sklopove. Također možete ostati mirni i pribrani što će pomoći njihovom živčanom sustavu da se uskladi s vašim.

Foto: Dreamstime

6. Prepoznajte zbunjenost

Dok je malo dijete bilo hvaljeno kao savršeno, kao tinejdžer – to se mijenja. Možda je prije bilo smiješno da dijete podrigne za stolom, ali odjednom je to neprikladno i pogrešno. Dijete se oslanja na vas i vjerovat će onome što ga podučavate. 

7. Postavite granice

Svjestan roditelj je onaj koji može postaviti granice, ali može i stupiti u dijalog s tinejdžerom ako mu se nešto čini nepravednim. Postavljanje granica znači biti dovoljno dobar roditelj na kojeg se tinejdžer može pouzdano osloniti.

8. Razdijelite poslove

Ako djecu uključite u kućanske poslove prije adolescencije, bit će sasvim prirodno da nastave. Također im daju priliku za mentalni razvoj i osjećaj smisla, donosi Daily Mail.

Foto: Dreamstime

9. Izgradite povjerenje

Danska je prema Svjetskom izvješću o sreći proglašena jednom od najsretnijih zemalja na svijetu.

– Djelomično mislim da je to zato što dansko društvo visoko cijeni povjerenje. Tinejdžeri se moraju osloboditi i riskirati, ali pogrešno je ocjenjivati ih zbog toga. Ne možete kontrolirati ponašanje svog tinejdžera, ali se možete usredotočiti na jačanje vašeg odnosa – ističe Iben.

Najčitaniji članci



Source link

Exit mobile version