Već iduće godine bismo mogli dobiti prve usko educirane medicinske sestre specijalistice koje će preuzeti dio posla liječnika.
Za medicinske sestre priprema se 20-ak posebnih sestrinskih specijalizacija koje bi trebala financirati država, a obuhvaćaju sve preglede od onkoloških do hematoloških, navodi Danas.hr. Po sličnom principu već se radi u nekim zemljama kao što su Nizozemska, Švedska i Danska.
“Svaki dan se srećemo s puno krvnih pripravaka. Sudjelujemo u transplantaciji krvotvornih matičnih stanica. Trebamo imati kompetenciju da smo sposobne samostalno dati transfuziju krvi”, rekla je za Danas.hr Ljiljana Pomper, glavna sestra Zavoda za hematologiju KB-a Merkur. Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara, objašnjava na primjeru transfuzije krvi kako će takav posao medicinske sestre izgledati: “Liječniku je bitno izraditi mjerenja, on će postavljati dijagnozu, neće sestra davati dijagnozu, a sam postupak mjerenja, ultrazvučnih color doplera će moći raditi i medicinska sestra”.
Specijalizacija je plaćena, kao i posao koji rade
Medicinske sestre koje prođu posebnu obuku te preuzmu ovakvu vrstu posla bit će za to i plaćene. “Puno sestara odlazi možda van, možda u druge bolnice, možda izvan bolničkog sustava, ali i u druge struke. Mislim da kada bi imale priliku, da zna da je specijalizirana sestra, da bi ih to zadržalo u sustavu”, rekla je Pomper.
Stručna društva dobila su rok do prvog ožujka da dostave svoje prijedloge programa specijalizacija, a na temelju prijedloga će Ministarstvo zdravstva pripremiti plan i program. Proces je već pokrenut za područje hitne medicine. “Već je utemeljena edukacija za njih 375 koji će biti osposobljeni za one situacije u okviru hitne medicine koji će pružati pomoć dakle u nekim situacijama kada je to moguće da preuzmu ulogu i liječnika”, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.”Postupak nije brz ni lagan. Mi se nadamo da ćemo Pravilnik dovršiti ove godine da bi možda u prvu provedbu krenuli možda sljedeće godine. Morao sve razraditi, ne smije biti nikakvih propusta u izradi Pravilnika, jer je to prvi pravi prijenos ovlasti”, zaključio je Gazić.
Možda te zanima…
Hrvatski liječnici jedinstvenom metodom uklanjaju tumore bez operacije i dugotrajnog oporavka
Zdravlje