Treba napraviti sve da se novo dizanje cijena ne dogodi. Inflacija je nakon godinu dana konačno u blagom padu. Vjerujem da najavljena poskupljenja nisu neizbježna. Treba razgovarati s distributerima i trgovcima, oni će ispostavljati račune koje će plaćati građani, smatra ekonomist Petar Vušković komentirajući najavljena moguća poskupljenja energenata i mnogih proizvoda. Vlada je u utorak najavila novi set mjera pomoći građanima, koji će predstaviti za dva tjedna, a koje počinju vrijediti od 1. travnja.
– Kroz vlasničku strukturu može se utjecati na politiku cijena. Velika je razlika u cijeni plina, primjerice, gradske opskrbe ili privatnog opskrbljivača. Inflacija je razotkrila slabosti slobodnog tržišta kao nitko prije – kaže Vušković.
Ističe da će, ako dođe do poskupljenja, najviše poskupjeti mliječni proizvodi i meso, i to za otprilike 10 posto. Tome u prilog idu podaci Europske asocijacije prehrambene industrije i Eurostata, koji pokazuju kako su najviše poskupjeli svinjetina, sir i šećer.
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
– Usluge su već poskupjele. Inflacija je dala novu definiciju standarda i učinila ga teže dostupnim mnogim građanima. Odite u restoran i naručite bocu vina, shvatit ćete o čemu govorim – zaključuje naš sugovornik.
Objavljeni podaci Eurostata pokazuju i kako je Hrvatska peta najlošija zemlja u EU po rastu potrošačkih cijena većem od proizvođačkih.
– Ne čudi što su potrošači ojađeni i u velikoj brizi. Živjeti i trošiti se mora, ali žalosno je što se na leđima krajnjeg potrošača prebijaju opravdana poskupljenja, ali i nečija pohlepa, kao i nesposobnost države da toga krajnjeg potrošača ipak donekle zaštiti. Većina artikala je poskupjela, od čega su mnogi važni za zdravlje i normalno funkcioniranje jedne obitelji. Mnogi potrošači žale se da im već odavno predstavlja luksuz staviti na stol pošteni komad mesa ili svakodnevno povrće i voće, o nekim drugim troškovima da i ne govorim – rekla je Dunja Maletić, pravna savjetnica za zaštitu potrošača.
Najčitaniji članci
Source link
Najnovija procjena Hrvatskog zavoda za statistiku pokazuje da će cijene mliječnih proizvoda i mesa u Hrvatskoj porasti za oko 10 posto u naredne dvije godine.
Ovo je značajan porast cijena, jer mliječni proizvodi i meso čine značajan dio prehrambenih troškova obitelji. Također, to će utjecati na cijene hrane u ugostiteljstvu, što će dovesti do povećanja cijena jela u restoranima i trgovinama.
Hrvatska zemljoradnička udruga izjavila je da su uzroci ovog porasta cijena uglavnom povezani s povećanjem troškova proizvodnje. To uključuje povećanje cijena sirovina i energenata, povećanje troškova rada, povećanje troškova transporta i poreza.
Uz to, postoji i nedostatak stoke, što je dovelo do smanjenja proizvodnje mlijeka i mesa. To je dovelo do povećanja cijena.
U međuvremenu, Vlada je najavila da će poduzeti mjere kako bi se smanjio utjecaj ovog porasta cijena na hrvatske građane. To uključuje povećanje subvencija za stoku i proizvodnju mlijeka i mesa, kao i subvencije za potrošače koji kupuju mliječne proizvode i meso.
Očekuje se da će ove mjere pomoći smanjiti utjecaj porasta cijena na hrvatsko gospodarstvo, ali će obitelji i dalje morati platiti više za mliječne proizvode i meso. Stoga je potrebno da se obitelji prilagode i da se prilagode promjenama.