Sjedinjene Američke Države objavile su kako će osigurati 26 milijuna dolara nove humanitarne pomoći Rohinja izbjeglicama u Bangladešu i regiji.
Gotovo milijun pripadnika muslimanske manjine Rohinja živi u prenapučenim kampovima u Bangladešu nakon što su prebjegli iz Mjanmara koji im ne priznaje status svojih državljana.
U većinski budističkom Mjanmaru, većini Rohinja uskraćeno je državljanstvo i smatraju se ilegalnim imigrantima iz Južne Azije, zbog čega su prebjegli u Bangladeš, što je izazvalo jednu od najgorih svjetskih humanitarnih kriza.
– Ovo novo financiranje omogućit će našim humanitarnim partnerima da nastave spašavati živote i pružati pomoć pogođenim zajednicama s obje strane granice u Mjanmaru i Bangladešu- rekao je glasnogovornik State Departmenta Ned Price.
Rekao je da nova pomoć povećava ukupnu američku humanitarnu pomoć Rohinja izbjeglicama od kolovoza 2017. na 2.1 milijardu dolara.
Rohinje žive u nesigurnim uvjetima i ovise o međunarodnoj pomoći. Svjetski program za hranu Ujedinjenih naroda (WFP) nedavno je najavio smanjenje obroka hrane u ožujku zbog nedostatka sredstava.
Najčitaniji članci
Source link
SAD će osigurati 26 milijuna dolara za Rohinja izbjeglice
Američka vlada je najavila namjeru da osigura 26 milijuna dolara pomoći za izbjeglice Rohinja, koji se još uvijek nalaze u izbjegličkim kampovima u Bangladešu.
Politički izgon i nasilje koje provodi vojska Mijanmara nad muslimanima Rohinja izbilo je krajem kolovoza prošle godine, nakon čega su deseci tisuća ljudi pobjegli iz svojih domova. Prema izvješćima, oko 700.000 Rohinja prebjeglo je u susjedni Bangladeš, a mnogi su smješteni u izbjegličkim kampovima u Cox’s Bazaru.
U ovom kontekstu, glasnogovornik američkog Državnog tajnika Heather Nauert izjavila je u srijedu da će SAD osigurati 26 milijuna dolara bespovratne pomoći za ublažavanje patnji Rohinja izbjeglica u izbjegličkim kampovima. Ova pomoć Sjedinjene Države će pružiti preko State Departmentovog vladinog programa za Međunarodnu humanitarnu pomoć.
Američko veleposlanstvo u Dhaki, glavnom gradu Bangladeša, objavilo je na Twitteru da će ovaj izdašan iznos služiti za osiguravanje hrane, vode i zdravstvene zaštite za izbjeglice Rohinja, kao i za podržavanje obrazovnih programa za djecu u kampovima.
Iako je svjetska zajednica već ranije izrazila svoju zabrinutost zbog ovog humanitarnog problema, ovo će sigurno biti velik udarac za Mijanmar i njegovu vojsku. Ovaj potez administracije Donalda Trumpa svjedoči o tome da Sjedinjene Države osjećaju moralnu i političku odgovornost u odnosu na ovaj humanitarni problem, koji je većinom zaboravljen.
Uglavnom, dolazak ove velikodušne pomoći pokazuje da SAD još uvijek igraju važnu ulogu u globalnoj humanitarnoj pomoći, što će zasigurno ojačati američki ugled i utjecaj u svijetu.