Ne mogu se zakleti da to nećemo učiniti, i ne mogu obećati jer bi to bilo neodgovorno, ali naš je stav toliko čvrst da to do sada nismo morali učiniti, prokomentirao je u razgovoru za TV Happy Aleksandar Vučić o mogućim sankcijama Rusiji u budućnosti. Njegove izjave prenijela je ruska državna novinska agencija Tass.
– Mi ne uvodimo sankcije protiv Ruske Federacije, a ja sam napisao zaključak na Vijeću sigurnosti Srbije, konzultirali smo se o svakoj riječi, ali ja sam ih napisao. Pratili smo svaku riječ i definirali politiku Srbije, za koju ponekad plaćamo cijenu – istaknuo je srpski predsjednik.
Vučić je prošle godine govorio kako Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji dokle god ne bude postojala egzistencijalna ugroženost za Srbiju i njezine građane.
– Ako dođemo u situaciju da smo egzistencijalno ugroženi, obratit ću se građanima i reći – moramo. Ali, mislim da još nije taj trenutak – rekao je u lipnju Vučić za TV Prvu i naglasio da “Srbija ništa ne duguje Rusiji”.
Najčitaniji članci
Source link
Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, nedavno je izrazio svoje mišljenje o sankcijama koje je Europska unija uvela Rusiji. Vučić je tvrdio da su sankcije imale negativan učinak na srpsko gospodarstvo i potaknule su srpske investitore da se okrenu drugim tržištima.
Srbija je veliki izvoznik hrane u Rusiju, a Rusija je jedan od najvećih dobavljača energije Srbiji. Sankcije su otežale srpskim poljoprivrednicima da dođu do ruskih potrošača, što ima ozbiljne posljedice na cijelu ekonomiju. S druge strane, povećale su se cijene energije, što također utječe na cijenu života u Srbiji.
Unatoč tome, Vučić kaže da Srbija neće odustati od svog kursa pridruživanja EU, unatoč tome što EU podupire sankcije protiv Rusije. Srbija je kandidat za pridruživanje EU iako još nije dobila datum početka pregovora. Vučić je rekao da će Srbija ostati stabilna i neće dozvoliti da bude uvučena u neku vrstu sukoba između EU i Rusije.
Sankcije koje je EU uvela Rusiji 2014. godine i dalje su na snazi. Rusija je odgovorila sankcijama protiv nekoliko zemalja EU, uključujući Poljsku, Njemačku, Francusku i Veliku Britaniju. Te sankcije su također imale negativan učinak na gospodarstvo tih zemalja.
Međutim, uslijed pandemije koronavirusa i globalne ekonomske krize, sve je više zemalja koje pozivaju na uklanjanje sankcija. Mnogi smatraju da su sankcije nepotrebne i da nisu donijele željene rezultate.
U ovom trenutku, čini se da će sankcije i dalje ostati na snazi. Međutim, Vučićov stav jasno pokazuje da su one ozbiljan problem za Srbiju i da je važno pronaći načine da se održi stabilnost i ekonomski rast u zemlji, bez obzira na politiku koju slijede druge zemlje.