Pet migranata koji su se ukrcali na gumeni čamac utopilo se u subotu u Egejskom moru uz obalu jugozapadne Turske, objavila je turska obalna straža.
– Jedanaest migranata (desetero odraslih i dijete) je spašeno, a pronađena su tijela njih još pet- stoji u priopćenju obalne straže.
Tragedija se dogodila rano u subotu blizu grada Didima, u vodama koje okružuju tursku pokrajinu Aydin.
U videu koji je objavila turska obalna straža vide se migranti na sivome gumenjaku usred nemirnog mora kako mašu rukama.
Grčka obalna straža je izvijestila da se pet migranata ipak uspjelo domoći obala grčkog otoka Farmakonisija, koji je od turske obale udaljen deset kilometara.
Na brodu se u trenutku isplovljavanja, po svjedočanstvima što ih je prikupila grčka obalna straža, nalazila 31 osoba.
Ljudske tragedije u Egejskom moru sve su češće, a migranti se i zimi ukrcavaju na improvizirane čamce bez obzira na olujno nevrijeme i jako uzburkano more.
U istom su području u veljači smrtno stradali žena i četvero djece nakon što je njihov čamac na napuhavanje potonuo.
U istočnom se Sredozemlju od 2014. godine utopilo 2269 ljudi, podaci su Međunarodne organizacije za migracije.
Najčitaniji članci
Source link
U Egejskom moru nedavno se dogodila tragedija kada se Petero migranata utopilo u pokušaju da pređu iz Turske u Grčku. Međutim, uprkos ovom tužnom događaju, njihovim patnjama je došao kraj, jer su spasitelji uspeli da izvuku 11 osoba iz vode.
Ovo nije prvi put da se ovakva situacija dogodila u Egejskom moru, gde hiljade migranata pokušava da pređe iz Turske u Grčku, nadajući se boljem životu u Evropi. Međutim, većina njih nailazi na teškoće, jer se suočava s brojnim opasnostima i preprekama, uključujući i nelegalne granične prelaske i nezakonite prelaze mora.
Uprkos svim ovim rizicima, mnogi se odlučuju da krenu na ovaj put, jer smatraju da nemaju drugog izbora. Neki su pobegli od rata, drugi traže bolju ekonomsku situaciju, a treći traže azil zbog političkih progona u svojim zemljama.
Bez obzira na razloge, činjenica je da su migranti izloženi velikim opasnostima, naročito kada je u pitanju prelazak mora. Nažalost, mnogi se nikada ne uspeju dokopati kopna, a njihova tela se često pronalaze na obalama Mediterana.
Ipak, ovaj događaj je pokazao da postoje i drugačiji scenarioi. Zahvaljujući brzoj reakciji spasilačkih službi, 11 osoba je uspelo da preživi, što je pravi primer humanosti i solidarnosti. Ovaj slučaj nam takođe pokazuje da je sprečavanje migranstke krize ne samo pitanje politike, već i moralne obaveze svih nas.
Stoga je važno da se pozabavimo uzrocima migracija i da se pronađu održiva rešenja za njihovu integraciju u društvo. Drugim rečima, umesto da se izbegavaju i ignorišu, migracije bi trebalo da se smatraju deo života i da se pronađu načini da se pomogne onima koji su primorani da napuste svoje domove.
U ovom smislu, važno je da se svi ujedinimo u borbi za prava migranata i da se solidarišemo jedni s drugima u zemljama koje prisilno primaju migrante. Kako bi se ovo ostvarilo, potrebno je da se mirno i racionalno razgovara o ovom problemu i da se pruži pomoć onima kojima je ona potrebna. Samo na ovaj način možemo biti sigurni da ćemo sprečiti dalje tragedije poput ove u Egejskom moru.