Od ponoći zračne luke u Hrvatskoj ući će u šengenski režim. Time će putnici izbjeći čekanje na graničnoj kontroli.
Svi letovi prema i iz zemalja članica Schengena, naime, odsad se tretiraju kao domaći letovi. To znači da više neće biti granične kontrole pri odlasku i dolasku, a bit će lakše i putnicima koji iz Hrvatske lete s presjedanjima jer više neće biti potrebno prolaziti graničnu kontrolu pri svakom izlasku iz aviona.
– Kada je riječ o dokumentima, očekujemo da će i Schengen i europodručje u kontekstu priprema za novu turističku sezonu biti dodana vrijednost – ispričao je Andrej Plenković.
– Više nema graničnog prijelaza. Dakle, nakon checkina ili online checkina i predaje prtljage, putnici će prolaziti sigurnosni pregled i potom odmah odlaziti na terminal za svoj let. Jednako će tako biti i u zračnim lukama ostalih članica. Kad sletite u Pariz, Amsterdam, Prag, vi ulazite kao državljanin te zemlje, bez ikakvih kontrola – objasnio nam je Mate Melvan, voditelj službe prihvata i otpreme putnika u Zračnoj luci Split.
Preinake u zračnim lukama
U zagrebačkoj Zračnoj luci “Franjo Tuđman” čekaonice putnika u domaćem odlasku postaju čekaonice u schengenskom odlasku te su proširene. Šaltere za kontrolu putovnica u odlasku s trećeg kata terminala premjestit će na drugi kat. Ostatak zračne luke namijenjen je za promet prema državama članicama Schengena.
S obzirom na to da je projekt rekonstrukcije i dogradnje putničkog terminala u Zračnoj luci Split, dovršen 2019., sadržavao i sve kriterije i uvjete potrebne za ulazak u schengenski prostor, iz te zračne luke kažu da nisu potrebne nikakve bitne izmjene u prostoru, a jedina aktivnost je premještanje pultova/kućica za graničnu kontrolu na drugu lokaciju u prostoru odlazaka u putničkom terminalu, piše HRT.
Zračna luka Dubrovnik provodi infrastrukturne radove u zoni dolazaka putničkog terminala za putnike iz destinacija izvan Schengena i trećih zemalja, te pripreme za uvođenje tzv. EES (entry/exit system) sustava, koji bi se trebao primjenjivati od ove godine.
Zračna luka Rijeka za nužna infrastrukturna ulaganja uložila je 15 do 20 tisuća eura, napominjući da punktovi graničnih kontrola za putnike u dolasku ostaju na svojim pozicijama, a koristit će se samo za putnike koji dolaze iz zemalja izvan schengenskog prostora. Tokovi putnika iz Europske unije i onih izvan nje koji su odlasku razdvojit će se ugradnjom pregrada.
Zračna luka Osijek sa Schengenom ne očekuje bitne proceduralne i operativne izmjene jer su svi njezini redoviti letovi unutar Schengena, a naglašavaju i da su započetom rekonstrukcijom putničke zgrade obuhvaćena i pravila Schengena te sada, kao i ostale zračne luke, prilagođavaju uvjete s već napravljenim određenim predradnjama.
Najčitaniji članci
Source link
Od 1. srpnja 2013. godine, Hrvatska je postala 28. članica Europske unije što je donijelo i neke promjene u zračnim lukama diljem zemlje. Jedna od najvećih promjena je uvođenje Schengenskog sporazuma, što znači da putnici koji putuju unutar Schengenskog područja mogu bez ikakvih kontrola prelaziti granice između država članica.
Jedna od prvih zračnih luka u Hrvatskoj koju je ova promjena zahvatila je Međunarodna zračna luka Zagreb, koja je tako postala jedna od glavnih tranzitnih točaka za putnike koji putuju unutar Schengena. Sada, putnici koji dolaze iz trećih zemalja na međunarodne letove i putnici iz zemalja Schengenskog područja koji putuju na drugi unutar Schengena, trebaju proći kroz obnovljeni dio terminala, s novim sigurnosnim kontrolama i uvođenjem drugih procedura.
Druga zračna luka u Hrvatskoj koju su zahvatile ove promjene je Međunarodna zračna luka Split. Ova je zračna luka također dobila nove sigurnosne kioske, što znači da je sada potrebno proći kroz dodatne sigurnosne kontrole za putnike koji putuju unutar Schengenskog područja.
Međunarodna zračna luka Dubrovnik također je nadograđena i poboljšana u skladu s novim propisima u vezi s Schengenskim sporazumom. Kako bi se osiguralo sigurno putovanje putnika unutar Schengenskog područja, uvedene su nove procedure za sigurnosne kontrole, a kontrole imigracije su sada tamo gdje je prije bila samo kontrola putovnica.
Velike promjene vidljive su i u Zračnoj luci Osijek, gdje su također izgrađene nove prostorije za sigurnosne kontrole putnika. Ova zračna luka sada je spremna za značajniji veći promet putnika koji putuju unutar Schengenskog područja.
Kao što se vidi, promjene koje je donio Schengenski sporazum utjecale su na sve zračne luke u Hrvatskoj, a sve u cilju osiguranja učinkovitog i sigurnog transporta putnika koji putuju unutar Schengenskog područja. Ove promjene su sigurno dobar korak prema integraciji Hrvatske u Europsku uniju i njezinim susjednim zemljama.