Site icon svakodnevno.me

Pomicanje sata 2023: Od nedjelje počinje ljetno računanje vremena

Pomicanje sata 2023: Od nedjelje počinje ljetno računanje vremena

U noći na nedjelju kazaljke sata pomiču se za jedan sat unaprijed, odnosno sa dva na tri sata ujutro.
Prelaskom na ljetno računanje vremena sunce će kasnije izlaziti, ali će kasnije i zalaziti zbog čega će dani imati manje svjetla u jutarnjim i više svjetla u popodnevnim satima. U EU rasprava o ukidanju procedure pomicanja sata traje već niz godina, no još uvijek se ne zna kada će se to stvarno i dogoditi.
Kada se pomiče sat?
Iako se naziva ljetnim vremenom, ovo razdoblje zapravo obuhvaća veći dio proljeća i to u periodu nakon proljetnog ekvinocija, zatim tijekom ljeta, a onda i gotovo cijelu jesen, sve do kraja listopada. Konkretno se promjena sata odvija u ožujku kada se zbog ranije pojave sunca u jutarnjim satima pomicanjem sata unaprijed večernji mrak odgađa za jedan sat. A to globalno znači i veliku uštedu energije. To pak znači da će u Hrvatskoj jeftinija struja biti nakon 22 sata, a ne nakon 21 sata kao dosad.
Kako je riječ o promijeni koju svaka država uvodi za sebe, tako SAD i Kanada jedan sat dodaju dva tjedna prije, točnije prve nedjelje u ožujku. Trenutno je promjena vremena u Europi sinkronizirana i uključuje sve zemlje Europske unije kao i većinu europskih zemlja izvan nje, kao što su Velika Britanija, Norveška i Švicarska. U Hrvatskoj se to odvija treće nedjelje u ožujku, odnosno 27. ožujka ove godine.
Kako pomicanje sata utječe na zdravlje?

Istraživanje Sveučilišta Colorado pokazalo je da u periodu neposredno nakon proljetnog pomicanja sata bolnice bilježe porast od čak 25 posto broja pacijenata sa srčanim udarom. Švedsko istraživanje, koje obuhvaća razdoblje od dvadeset godina, pokazalo je porast broja infarkta miokarda u tjednu nakon proljetnog pomicanja vremena, koji je najizraženiji od ponedjeljka do srijede, a među žrtvama infarkta više je žena.

Možda te zanima…

Kako promjena sata utječe na zdravlje?

Zdravlje

Gubitak jednog sata sna zbog pomicanja kazaljki unaprijed može biti opasan za one koji su već pod povećanim rizikom od srčanog udara jer djeluje na cirkadijalni ritam tijela koji kontrolira otpuštanje određenih hormona koji utječu na raspoloženje, glad i želju za spavanjem. Kad taj biološki dnevni ritam na koji je tijelo naviklo “iskoči iz kolosijeka” za samo jedan sat, organizam primjećuje razliku te može odgovoriti pojačanim bolovima, osobito kod “cluster” i glavobolje na jednoj strani glave. Kako bi se ublažili neugodni učinci pomicanja sata, ljetno računanje vremena trebali ste uvoditi postupno, u epizodama tako da par dana prije pomicanja sata idete na spavanje 15 minuta ranije no obično. 



Source link

Exit mobile version