Site icon svakodnevno.me

Indonezijski vulkan Anak Krakatoa počeo erumpirati, izbacuje goleme oblake pepela

Indonezijski vulkan Anak Krakatoa počeo erumpirati, izbacuje goleme oblake pepela

Vulkan Anak Krakatoa, na zapadu Indonezije, u utorak je izbacivao goleme oblake vulkanskog pepela na visinu oko 2.500 m.

Primijećene su četiri erupcije, rekli su čelnici, a druga po veličini je izbacila oblak pepela i dima na visinu 1.500 m iznad kratera.

Godine 2018. krater Anak Krakatoe (na indonezijskom “Krakatoino dijete”) djelomično se urušio kada je silovita erupcija izbacila velike vulkanske gromade u ocean, što je prouzročilo smrtonosni cunami. Više od 400 ljudi je tada izgubilo život, a stotine su bile ozlijeđene.

U erupciji u utorak zasad nije prijavljena nikakva šteta i nitko nije ozlijeđen.

Anak Krakatoa koji je u visini tjesnaca što dijeli otoke Javu i Sumatru, sporadično je aktivan otkako je početkom 20. st. izašao iz mora u kalderi formiranoj nakon smrtonosne erupcije Krakatoe 1883., koja je po procjeni stajala života oko 35.000 ljudi.

Idonezija je na pacifičkom “vatrenom prstenu”, gdje spajanje kontinentalnih ploča prouzrokuje povišenu seizmičku i vulkansku aktivnost. Zemlja ima gotovo 130 aktivnih vulkana.

Najčitaniji članci



Source link
Ubrzano erumpiranje indonezijskog vulkana Anak Krakatoa dostiglo je vrhunac ovog tjedna, kada se pojavio golemi oblak pepela visok preko tri kilometra. Ovaj vulkan se nalazi na otoku Kraku, koji leži između otoka Jave i Sumatre, a poznat je po svojoj iznimno aktivnoj geološkoj povijesti.

Anak Krakatoa je do sada bio poznat po svojim manjim erupcijama, ali ovaj novi izljev je mnoge stručnjake iznenadio svojim intenzitetom. Međutim, indonezijske službe za katastrofe brzo su se odazvale situaciji i organizirale evakuaciju stanovnika koji žive u blizini vulkana.

Uzimajući u obzir visinu oblaka pepela, vlasti su izdale upozorenje za zračni promet, jer bi mogao uzrokovati probleme s vidljivošću. No, iako se erupcija čini opasnom, postoji i pozitivna strana. Vulkanizam može pomoći zemlji u oblikovanju terena, pa čak i stvaranju novih otoka.

Ipak, unatoč tome što vulkani stvaraju prirodna bogatstva, erupcije su vrlo opasne i mogu uzrokovati veliku štetu i ljudske gubitke. Stoga, u slučaju katastrofe, važno je da lokalne vlasti budu u stanju brzo reagirati i pomoći ljudima koji su se našli u opasnosti.

Iako je Anak Krakatoa trenutno vrlo aktivan, stručnjaci nadziru situaciju i nadaju se da će se erupcija uskoro smanjiti te da će šteta biti minimalizirana. Divlje silnice prirode mogu biti zastrašujuće, ali je važno ostati oprezan i pripremljen kako bi se smanjio rizik od štetnih posljedica.

Exit mobile version