Nakon sveučilišnih profesora, nastavnika informatike, kao i brojnih volontera koji rade na popularizaciji STEM-a među mladima, Ministarstvu znanosti i obrazovanja obratile su se i hrvatske udruge iz područja informatike, robotike, tehničke kulture iSTEM-a.
I oni smatraju kako je nužno reagirati zbog najavljene smanjene satnice informatike u cjelodnevnoj nastavi, iako tim ministra Radovana Fuchsa ističe kako se ne radi o smanjenju.
– Kao udruge koje se bave STEM edukacijom mladih, a posebno informatikom, zaprepašteni smo, šokirani i razočarani najavom smanjenja broja sati informatike u osnovnim školama. Potpuno je neshvatljivo i neprihvatljivo da u 2023. godini, umjesto nužnog povećanja, dobijamo smanjenje satnice, i to jedino informatike, predmeta koji je jedan od najbitnijih i za sadašnje obrazovanje i život djece, a pogotovo za njihovo buduće školovanje i zapošljavanje – ističu udruge u otvorenom pismu Ministarstvu.
Ovih 12 potpisnika predstavnici su najjačih STEM, informatičkih i robotičkih saveza i udruga u Hrvatskoj. Svi oni sa svojim mladim članovima bilježe izvanserijska postignuća na svjetskim natjecanjima iz ovih područja, te su sasvim sigurno Hrvatsku stavili na mapu međunarodne IT zajednice.
– Umjesto da pogotovo informatici u srednjim školama pojačamo satnicu, uvedemo je u sve godine svih usmjerenja, mi smo suočeni s daljnjim smanjenjima. Djeca dolaze u srednje škole i na fakultete s premalo digitalnih kompetencija, odnosno prepuštena su sama sebi, entuzijazmu nastavnika i udrugama da tim znanjem i vještinama nadomjeste ono što nisu dobili u osnovnoj i srednjoj školi – upozoravaju.
– Informatika odavno nije samo jedan sporedni predmet, već postaje temeljni alat poput matematike, jer se stečena znanja i vještine izravno i trenutno primjenjuju u svim ostalim predmetima i školovanju. Informatika je već sada jedna od najmodernijih, najtraženijih,najbrže rastućih i gospodarsko najvažnijih struka i grana znanosti i industrije, na kojima počivaju gotovo sva druga područja. Na tržištu postoji velika nestašica i ogromna potreba za tim profilom djelatnika. Bez takvih stručnjaka nazadovat će sve gospodarske grane – ističu, te upozoravaju kako se u izradu kurikuluma moralo uključiti i ljude iz nastave i sa fakulteta.
– Svjesni smo nedostatka kadra za predavanje informatike, ali još veći nedostatak kadra je iz matematike čija se satnica ipak povećava. Ministarstvo mora iznaći načina da se ta bitna, a deficitarna zanimanja, dodatno stimuliraju na bilo koji način, inače nećemo niti nadoknaditi zaostatak u kojem se nalazimo, a kamoli napredovati kako bi morali. Informatička industrija Hrvatske najbrže je rastuća grana gospodarstva i po prometu će uskoro nadmašiti nekoliko drugih gospodarskih grana zajedno. Ne smijemo si dozvoliti niti jedan pogrešan korak u obrazovanju koji će naštetiti tome “piljenjem grane na kojoj sjedimo” – zaključuju.