Site icon svakodnevno.me

Liječnici opet idu u štrajk: ‘Nemamo vremena za igrice’

Liječnici opet idu u štrajk: ‘Nemamo vremena za igrice’

Jednoglasni zaključak je da je daljnja aktivnost je štrajk. Kad će to biti, biti ćete pravovremeno obaviješteni, rekla je predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić za N1.

– Tražimo da ono što smo postavili kao jasne zahtjeve, da se to počne rješavati – dodala je Čulinović-Čaić.

– Svih 5 liječničkih organizacija je spremno za štrajk. Odgovornost za štrajk je na Vladi – poručio je šef Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.

– Očito da 3000 liječnika na markovom trgu nije bila jasna poruka vladi – rekao je Luetićte dodaje kako očekuju da se premijer uključi u ovu situaciju.

 -Ovo nije igra, mi nemamo vremena za igru, vrijeme je za rješavanje – navela je Čulinović-Čaić.

– Pripeme za štrajk počinju – kaže jasno.

Podsjetimo, prije deset dana pet krovnih liječničkih udruga organiziralo je veliki prosvjed na Trgu sv. Marka kojim su iskazali nezadovoljstvo svojim statusom, plaćama, ali i cjelokupnim stanjem u zdravstvenom sustavu. Izgleda da će se te scene ponoviti!

Od premijera i Vlade traže žurno izjednačavanje koeficijenata složenosti poslova specijalista s užim specijalistima, liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkim liječnicima, kao i uvećanje koeficijenata specijalizantima za najmanje 10 posto.

Traže i donošenje zakona o radno-pravnom statusu liječnika do kraja proljetnog zasjedanja Sabora, usklađivanje rada liječnika na svim razinama zdravstvene zaštite s vremensko-kadrovskim normativima te ukidanje “robovlasničkih” ugovora za specijalizacije liječnika.

Navode da svaki treći mladi liječnik napušta zemlju, u više od 50 općina nema liječnika primarne zdravstvene zaštite, a zdravstvenom sustavu trenutno nedostaje 2000 liječnika i 4000 medicinskih sestara. Svaki treći liječnik u sustavu stariji je od 50 godina, a pacijenti na pojedine pretrage čekaju i po 600 dana.

Nezadovoljni liječnici ističu preopterećenost i loše radne uvjete, neučinkovito upravljanje u sustavu, devastaciju primarne zdravstvene zaštite, nepostojeću reformu zdravstva i kontinuirano ignoriranje njihovih zahtjeva.

Smatraju da su njihovi zahtjevi premašili razinu resornog ministarstva, pa će ih uputiti izravno premijeru Andreju Plenkoviću i cijeloj Vladi. Prosvjed se održava samo dan nakon što su u Saboru doneseni ključni zdravstveni zakoni koji će, po najavama ministra Vilija Beroša, pokrenuti strukturnu reformu sustava.

Najčitaniji članci



Source link
Nakon mjeseci neuspješnih pregovora, hrvatski liječnici odlučili su ponovno krenuti u štrajk. Glavni razlog štrajka je nezadovoljstvo radnim uvjetima, a posebno nedostatak vremena za pružanje kvalitetne zdravstvene skrbi.

Već nekoliko godina hrvatsko zdravstvo se suočava sa sve većim problemima, a među njima su i loša organizacija zdravstvenih ustanova, nedostatak medicinskog osoblja, nedostatna oprema i materijal za rad. Sve to utječe na kvalitetu zdravstvene skrbi koja se pruža pacijentima, ali i na radni uvjeti medicinskog osoblja.

Liječnici upozoravaju da se ne mogu boriti protiv bolesti kada nemaju dovoljno vremena za pacijente. “Mi nismo tu da se igramo igrice, nego da spašavamo živote i pomažemo ljudima. Bez dovoljno vremena za pacijente to nije moguće”, rekla je Darija Đikić, predstavnica liječnika, u intervjuu za medije.

Liječnici također upozoravaju na teške uvjete rada koji dovode do sve većeg broja odlazaka medicinskog osoblja iz Hrvatske. “Mnogi liječnici i medicinske sestre odlaze iz Hrvatske jer su im uvjeti rada loši. Tražimo bolje uvjete rada kako bismo smanjili broj odlazaka i zadržali kvalitetno medicinsko osoblje”, rekao je Zoran Sušić, još jedan predstavnik liječnika.

Štrajk je počeo u ponedjeljak, 12. srpnja, u 7 sati ujutro, a trajat će do petka, 16. srpnja. U štrajku sudjeluje oko 85 posto liječnika u javnim zdravstvenim ustanovama, a bit će osigurana adekvatna skrb za hitne slučajeve.

Sadašnja Vlada obećala je rješavanje problema u zdravstvu, ali liječnici tvrde da se problemi samo pogoršavaju. “Obećanja Vlade ne vrijede ništa kada se ne poduzimaju konkretne akcije i kada se ne rješavaju stvarni problemi”, rekao je Sušić.

Liječnici će nastaviti borbu za bolje uvjete rada i kvalitetniju zdravstvenu skrb za pacijente. Sadašnji štrajk samo je jedan način da se skrene pozornost na probleme u zdravstvu i da se traže rješenja za njih. Pacijenti su podržavaju liječnike i nadaju se da će se situacija u zdravstvu popraviti u bliskoj budućnosti.

Exit mobile version