Njemačka vlada mora poduzeti strože mjere protiv njemačkih kompanija koje zaobilaze europske sankcije Rusiji tako što posluju preko drugih zemalja, rekao je u subotu ministar gospodarstva te zemlje Robert Habeck.
Otkako je Moskva započela svoj rat sa susjednom Ukrajinom prije više od 13 mjeseci, Unija je izdala deset paketa sankcija protiv Rusije, uključujući opsežna trgovinska ograničenja.
Habeck je rekao da kada je riječ o borbi protiv ilegalnog zaobilaženja ovih ograničenja Njemačka može učiti od Danske. Danska carina vrlo pažljivo analizira trgovinske tokove i carinske podatke u potrazi za anomalijama, rekao je njemački ministar.
– Ako se pojave takve anomalije, primjerice, velike količine određene robe koja je prije išla u Rusiju a sada odjednom biva isporučena u gotovo istoj količini u neku treću zemlju – to je razlog za provjeru- kazao je Habeck.
U takvoj situaciji danske vlasti traže objašnjenje od odgovorne kompanije, dodao je.
Njemački zakon o vanjskoj trgovini dopušta slične postupke, no vlada se ne dovoljno koristi tim odredbama, prema Habecku.
– Ako se to koristi ciljano, možemo ojačati zajednički utjecaj naših vlasti- rekao je.
Habeck je krajem veljače predložio i konkretne poteze za bolju borbu protiv izbjegavanja sankcija. Planovi se trenutno raspravljaju na razini njemačke vlade i s EU partnerima Berlina, kazao je.
Ministarstvo financija odgovorilo je na Habeckove komentare rekavši da odgovornost leži na Habeckovu vlastitom ministarstvu gospodarstva. Glasnogovornik je dodao da odgovornost za probleme „ne leži u carini, već na Saveznom uredu za gospodarska pitanja i kontrolu izvoza u njegovom vlastitom području odgovornosti”.
Ministarstvo gospodarstva je pak priopćilo da je carina također nadležna prema Zakonu o vanjskoj trgovini i platnom prometu. Ako carinski podaci otkrivaju bilo što sumnjivo u poduzećima, carina može provesti istragu te mogu zahtijevati podnošenje poslovnih dokumenata.
Taj se instrument mora koristiti “snažnije i preciznije”, poručili su iz ministarstva.
Analiza pokazuje da postoje primjetne promjene i “slučajevi zaobilaženja” u općim robnim tokovima poput elektroničkih uređaja, automobila, motora i dijelova strojeva.
– Carina je odgovorna za opće tokove robe- priopćilo je Habeckovo ministarstvo.
Najčitaniji članci
Source link
U nedavnom intervjuu za njemačke medije, njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas iznio je svoje mišljenje o trenutačnoj situaciji u vezi sankcija koje su na snazi prema Rusiji te ekonomskim i političkim posljedicama koje nastaju kao posljedica zaobilazaka ovih sankcija od strane pojedinih kompanija. Maas je izjavio kako se, po njegovom mišljenju, strože mjere protiv kompanija koje zaobilaze sankcije Rusiji moraju poduzeti kako bi se uspješno spriječili ovakvi potezi u budućnosti.
Maas je naglasio da je za poduzimanje strožih mjera protiv ovakvih kompanija ključna suradnja na međunarodnoj razini. Stoga je pozvao Europsku uniju i sve njezine članice da budu jedinstvene u provedbi sankcija prema Rusiji kako bi se spriječile daljnje zaobilaske sankcija. Također, Maas je izjavio kako su strože mjere protiv ovih kompanija neophodne jer one nisu samo kršenje sankcija, već su i politički potezi koji nisu u interesu Europske unije i njezinih članica.
Ova izjava ministra Maasa dolazi nakon što su pojedine njemačke tvrtke optužene za zaobilazak sankcija Rusiji kroz energetsku suradnju. Njemačka tvrtka Uniper je nedavno podigla tenzije između Rusije i Ukrajine pošto je u suradnji s ruskim Gazpromom otvorila plinsko skladište u blizini Kijeva. Ovaj potez je izazvao reakciju ukrajinskih vlasti koje su proglasile ovaj potez “protuzakonitim”. Uniper se, s druge strane, branio tvrdnjom da nije prekršio sankcije prema Rusiji jer je posao s Gazpromom započeo prije uvođenja sankcija.
Slična situacija se trenutno događa i u Hrvatskoj, gdje je tvrtka iz Slovenije prekršila sankcije prema Rusiji te isporučila šasije Kamaza tvrtki Kamaz Motors iz Rusije. Hrvatska vlada je izrazila svoje duboko nezadovoljstvo ovim potezom te je najavila poduzimanje strožih mjera protiv ne samo slovenske tvrtke, već i svih ostalih koje zaobilaze sankcije Rusiji.
Maas je u svom intervjuu naglasio kako zaobilazak sankcija Rusiji nije samo kršenje zakona, već i izdaja europskih zajedničkih interesa. Stoga, kako bi se spriječili ovakvi potezi u budućnosti, neophodno je poduzeti oštrije mjere prema svim kompanijama koje se odluče zaobilaziti sankcije i surađivati s Rusijom. To bi, po njegovom mišljenju, trebao biti zajednički europski cilj koji bi se morao ostvariti kroz zajedničku akciju svih članica Europske unije. Jedinstvo u provedbi sankcija i oštre mjere prema kršiteljima bi trebale pomoći u zaustavljanju ovakvih nezakonitih poteza te ojačati europske vrijednosti u međunarodnoj zajednici.