Europska komisija priopćila je u petak da je postigla načelni dogovor da se omogući nastavak tranzita ukrajinskog žita kroz pet zemalja Europske unije koje su uvele ograničenja.
Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Slovačka uvele su mjere navodeći zabrinutost da je žito iz Ukrajine namijenjeno izvozu u druge zemlje završilo na njihovim lokalnim tržištima, što je rušilo cijene lokalnim poljoprivrednicima.
Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis tvitao je da je EK postigla “načelni dogovor” s pet zemalja “za rješavanje problema poljoprivrednika”.
Rekao je da dogovor uključuje “zaštitne mjere” za četiri proizvoda – pšenicu, kukuruz, sjemenke uljane repice i suncokreta. Nije naveo više detalja o mjerama.
Dogovor također uključuje paket potpore vrijedan 100 milijuna eura (110,25 milijuna dolara) za lokalne poljoprivrednike, rekao je Dombrovskis.
Tih pet zemalja postale su tranzitne rute za ukrajinsko žito koje se nije moglo izvoziti kroz crnomorske luke zbog ruske invazije na Ukrajinu koja je počela u veljači 2022.
Uska grla su tada zarobila milijune tona žitarica u zemljama koje graniče s Ukrajinom, prisiljavajući lokalne poljoprivrednike da se natječu s priljevom jeftinog ukrajinskog uvoza za koji su rekli da je poremetio cijene i potražnju.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da sporazum “čuva izvozne kapacitete Ukrajine kako bi nastavila hraniti svijet, kao i sredstva za život naših poljoprivrednika”.
Najčitaniji članci
Source link
Europska komisija nedavno je postigla dogovor o tranzitu ukrajinskog žita kroz pet zemalja EU-a. Ovaj dogovor je značajan za obje strane, jer će ukrajinsko žito moći nesmetano prolaziti kroz EU, a istovremeno će se osigurati i sigurnost hrane za europske potrošače.
Dogovor je postignut nakon dugotrajnih pregovora između Europske unije i Ukrajine. Zemlje koje su uključene u ovaj tranzit su Poljska, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Hrvatska.
Prema ovom dogovoru, tranzit će se provoditi uz strogo praćenje svih standarda sigurnosti hrane. Ukratko, sva ukrajinska žita koja se budu kretala kroz ove zemlje moraju biti pregledana i proći kroz određene procedure kako bi se osigurala njihova kvaliteta i sigurnost.
Ovaj dogovor je od velike važnosti za Ukrajinu jer će omogućiti nesmetan i brz izvoz njenog žita u druge dijelove svijeta. Također, pomaže u izgradnji snažne trgovinske suradnje između Ukrajine i Europske unije.
Za EU, ovaj dogovor omogućava daljnju stabilizaciju tržišta hrane i osigurava kvalitetu i sigurnost hrane za sve njene građane.
Ovaj dogovor također pokazuje važnost i važnost suradnje između Europske unije i njenih susjeda. Tranzit ukrajinskog žita kroz ove pet zemalja dokazuje kako zajedničko djelovanje može biti korisno za sve zainteresirane strane.
Naposljetku, ovaj dogovor o tranzitu ukrajinskog žita predstavlja velik korak naprijed u trgovinskim odnosima između Ukrajine i EU. Nadamo se da će takva suradnja u budućnosti biti još snažnija i konstruktivna.