Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je u nedjelju da “srećom” nije ukrajinski predsjednik pozvan ocjenjivati ponaša li se Mađarska primjereno kao članica NATO-a ili ne.
Szijjarto se osvrnuo na nedavnu izjavu predsjednika Volodimira Zelenskog koji je kazao da je “mađarsko ponašanje neprimjereno jednoj članici NATO-a”.
U intervjuu za finske, švedske, danske i norveške medije Zelenski je rekao “da je to vrlo čudna situacija, može li članica NATO-a biti za Rusiju, a protiv NATO-a?”
– Srećom, nije na njemu da o tome odlučuje- smatra Szijjarto, prenijela je mađarska novinska agencija MTI.
Mađari su platili izuzetno visoku cijenu za rat u Ukrajini, kazao je nadalje mađarski šef diplomacije.
Brojni Mađari, pripadnici mađarske zajednice u Zakarpatju, poginuli su u ratu, napisao je na Facebooku.
– Ako ukrajinski predsjednik misli zahvaliti Mađarskoj što je primila i skrbi se za više od milijun izbjeglih iz Ukrajine” te ako zahvaljuje za “stalnu pomoć koju šaljemo”, tada kažemo “svakako, oni mogu računati na nas i ubuduće- napisao je Szijjarto.
Zelenski je u navedenom intervjuu zapitao može li članica NATO-a podržavati zemlju koju Savez naziva neprijateljem, navodi ukrajinski portal Rubryka.
– Vjerujem da je to neprimjereno ponašanje. To je moje subjektivno mišljenje. Biti saveznik nije samo riječ, ona ima i značenje. To je savez država koje dijele stajališta o sigurnosti , o vrijednostima- rekao je Zelenski.
Mađarski premijer Viktor Orban usprotivio se izjavi glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga koji je za posjeta Kijevu rekao da je Ukrajini mjesto u NATO-u.
– Ako ste de jure saveznik, a de facto radite protiv toga, ne biste trebali ocjenjivati treba li Ukrajina ući u NATO ili ne. I ne biste trebali na tom putu postavljati zapreke- rekao je Zelenski.
Zelenski je u razgovoru također potvrdio da se priprema ukrajinska protuofenziva i izrazio uvjerenje da će biti uspješna. Naglasio da će ishod ovisiti o samoj Ukrajini, kao i o pomoći njezinih zapadnih saveznika.
Naznačio je da bi sukob u Ukrajini mogao potrajati desetljećima te da bi bilo mudro da druge nacije sada pruže pomoć Ukrajini jer je to isplativije od eskalacije rizika od Trećeg svjetskog rata.
Najčitaniji članci
Source link
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto baš nedavno je izjavio kako nije na ljudima poput ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da odlučuju kako se Mađarska ponaša u svojoj članici NATO-a. Ova izjava izazvala je dosta pažnje, a u nastavku evo što bi to moglo značiti i koje bi posljedice moglo imati.
Szijjarto je, nakon sastanka NATO-a u Bruxellesu, dao izjavu za mađarski medij u kojoj je istaknuo da Mađarska poštuje NATO i njegovu misiju te da će nastaviti s pridržavanjem svih odluka donesenih unutar NATO-a, ali da se neće podčiniti nečijim pokušajima da se ograniče mađarski suverenitet.
Ova izjava stiže u vrijeme kada je Mađarska podignula spornu ogradu na granici s Ukrajinom, koja je Ukrajina osudila kao provokaciju i prekršaj međunarodnog prava. Mađarska je ovaj potez opravdala navodima o zaštiti mađarske manjine u Ukrajini.
Sada se postavlja pitanje kako će ova izjava utjecati na odnose između Mađarske i njezinih NATO saveznika, posebno Ukrajine. Mnogi strahuju da bi to moglo dovesti do daljnjeg produbljivanja podjele unutar NATO-a.
Naravno, iako je Mađarska suverena država i ima pravo na vlastita stajališta i odluke, NATO je savez temeljen na solidarnosti i zajedničkom djelovanju u cilju očuvanja mira i sigurnosti u svijetu. Ako pojedina članica počne djelovati samovoljno, to bi moglo ugroziti jedinstvo NATO-a.
Čemu ova izjava Szijjarta? Jedan od mogućih razloga može biti želja Mađarske da se nametne kao lider u regiji i da se stavi u centar pozornosti među NATO saveznicima. Osim toga, Mađarska je već neko vrijeme pod pritiskom zbog svog kritičkog stava prema njemačkoj kancelarki Angeli Merkel i njezinim politikama vezanim uz migrantsku krizu, pa bi ovo mogla biti vrsta odmazde ili “uzvratne paljbe”.
U svakom slučaju, ova izjava neće proći nezapaženo. Ostaje vidjeti kakve će posljedice imati i hoće li dovesti do daljnjeg produbljivanja razlika između Mađarske i njezinih NATO saveznika.