Imate problema s gljivicama i ne možete se riješiti vaginalne gljivične infekcije? Čajevi i biljne kapi napravljene od biljaka bogatih eteričnim uljima, jačaju imunitet te imaju snažno protubakterijsko i protugljivično djelovanje.
Recept za kupku koju možete napraviti kod kuće donosi dr. med. Ksenija Krajina Pokupec.
Candida – gljivična infekcija
Candida albicans samo je jedna od gljivica koje vam može zagorčati život. Vrlo često se javlja nakon nekih bolesti koje dovode do pada imuniteta ili kao posljedica jakog stresa, a gotovo neizbježno će se naseliti na kožu ili sluznicu urogenitalnog ili probavnog trakta nakon intenzivnijih i dugotrajnijih terapija antibioticima.
Postoje i razne vrste trihofitija koje napadaju vlasište i dobiju se od bolesnog kućnog ljubimca. Tu su i različiti kvasci te gljivice sklone naseljavanju na kožu i nokte. Zahvaćena područja svrbe, crvena su, a nokti su žućkasto sivi, zadebljali i mrvičasti. Nakon pranja, prste i područja koži koži između njih treba dobro posušiti i namazati kremom protiv gljivica ili tonikom, a svakako preporučujem nositi pamučne čarape u kojima noga može ”disati”.
Upala rodnice
Sada ću se malo više zadržati na kandidijazi vagine – rodnice. U ovom genitalnom ili urogenitalnom području, gljivična upala izaziva jaki svrbež koji se može pojačavati noću u toplom krevetu. Iscjedak je više manje obilan, bijeli, mrvičast (nekako zrnat) i neugodnog mirisa. Sluznica je crvena, upaljena, iziritirana i s osjećajem kao da je topla i otečena.
Gljive kao gljive – lako se naseljavaju i razmnožavaju pa ju možete dobiti od partnera tijekom odnosa (naravno nećete ju dobiti od gledanja). Isto tako i partner može dobiti Candidu od svoje partnerice, pa će na prepuciju i na glaviću uda imati crvenilo, crvene flekice i naravno svrbež. No, kako su oni veći sretnici od nas, sve to ih ipak manje svrbi i manje smeta. Odnose možete imati, ali treba koristiti kondome i strogo se pridržavati terapije te ju provoditi redovito.
U prehrani treba izbjegavati sve gljive, kikiriki u kojem su često razne plijesni tj.gljivice, slatko, i sva jela s kvascem. Budući da dosta šećera ima i u voću, ne smijete ni s voćem pretjerivati.
Foto: shutterstock
Fitoterapija
Interno možete primjenjivati čaj i biljne kapi od kadulje, timijana ili majčine dušice, kima, islandskog lišaja, trpuca ili lavande. Ovo su najvažnije biljke, bogate eteričnim uljima s protubakterijskim i ono što nas sada najviše zanima, s protugljivičnim – antimikotičnim djelovanjem.
Dnevno se u terapiji pije litra čaja, bez šećera. Ako baš želite slatko, dodat ćete u čaj steviju ili s čajem prokuhati par korjenića sladića. Uz čaj se pije 50 do 150 kapi protiv gljivica. Biljne kapi tj. tinktura priprema se od kadulje i nevena ili imele. Imela i neven su jake imunološke biljke što je također važno u ovoj terapiji jer i imunitet mora biti dobar da bi se što uspješnije borili protiv Candide albicans.
Kupka
Izvana se terapija svodi na kupku od vrkute, a ako nemate vremena i volje za kupku, operite se u jačem čaju od vrkute ili čaj upotrijebite na namočenom ulošku kao oblog. Oblog se može ponoviti nekoliko puta, a mijenja se kada se posuši tj.kada ga više ne osjećate.
Kupku često radim i od hrastove kore, sljeza, kamilice, lavande, no sve ovisi o dobi pacijenta i jačini gljivične infekcije. Nakon kupke, a i inače svaki dan dva puta se treba namazati myko kremom protiv gljivica. Krema je od antimikotičnog bilja – kadulje, lavande, geranija, čajevca, eukaliptusa. Uz dodatak nevenovog ili kantarionovog ulja s protuupalnim djelovanjem. Ulje će ujedno s odabranom prirodnom masnom podlogom i hidrolatom, oblagati, štititi i liječiti sluznicu. Umjesto kreme mogu u terapiji ordinirati i vaginalete protiv upala i Candide.
Terapija propolisom
Ako su gljivice prisutne na koži između nogu, ispod grudnjaka ili na prstima i noktima terapiju pojačavam s myko tonikom od sličnog, već navedenog bilja. S tonikom se oboljelo područje dobro namoči i istrlja, a kad se posuši, nakon par minuta, dodatno se namaže myko kremom.
Za osobe koje nisu alergične na propolis u obzir može doći i tinktura propolisa ili se propolis ukomponira u kremu. Iz osobnog iskustva ne bih preporučila ulja i masti jer zatvaraju pore na koži pa koža ne ”diše”, nego se znoji i stanje zna postati i gore nego što je bilo. Ista terapija vrijedi i za muškarce. Čaj i kapi za piti te krema za mazanje.
Prirodni materijali
Odjeća neka bude od prirodnih materijala, a budući da niti jedna perilica rublja ne postiže temperaturu više od sto stupnjeva, svojim pacijenticama savjetujem da dobro prepeglaju donje rublje tj. gaće, potkošulje i grudnjake, a ako ne nose potkošulje onda to moraju napraviti s odjećom.
Terapija traje do izlječenja. Nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci. Trebate biti strpljivi, ali i uporni. Zahvaćena područja se mažu i terapija se uzima i mjesec dana nakon sto je sve prošlo i nakon sto vam se čini da ste izliječeni.To dobro stanje treba stoga potvrditi i zadržati zdravlje.
Članak je iz arhive missZDRAVE te je sada ponovno objavljen.