Site icon svakodnevno.me

FOTO Ljubić na debugu: Velik period naših života nismo spavali, živjeli smo u strahu

FOTO Ljubić na debugu: Velik period naših života nismo spavali, živjeli smo u strahu


Ovogodišnja .debug konferencija u Zagrebu okupila je više od 2000 developera koji su kroz dva dana mogli sudjelovati na više od 80 predavanja, ali i izravno stupiti u kontakt s najvećim hrvatskim developerskim tvrtkama.

Upravo je čelnik jedne od njih imao i glavno predavanje prvog dana konferencije.

Glavni stage prvog dana debuga zauzeo je Filip Ljubić, CEO Q-a, s predavanjem naslova “Toljagom po glavi – razbijanje mita da je IT seksi”.

Foto: Ivan Hruskovec/24sata

On je bez filtera i uljepšavanja razotkrio koliko je u tech industriji zapravo teško uspjeti, a pričao je i o svim ‘fejlovima’ koje je sa svojim suosnivačima skrivio – ali i ispravio. 

– Ogroman period naših života nismo spavali, radili smo svaki vikend, živjeli smo u strahu hoćemo li moći isplatiti plaće, putem do doma od umora prolazili kroz crvena svijetla… A svi kažu da je IT ‘easy’ i da poslovi dolaze sami od sebe? – poručio je Ljubić.

Sve neprospavane noći su se isplatile jer je iz malog developerskog startupa nastala jedna od najvećih softverskih kompanija u regiji. Zagrebački Q danas zapošljava više od 300 ljudi, a širi se i na nova tržišta, kao što je Bliski Istok. 

Ova kompanija sa sjedištem u Zagrebu radi na projektima za najveće svjetske kompanije, a svrstana je i među 15 najboljih web development tvrtki u svijetu prema ocjeni Clutcha, vodeće svjetske istraživačke agencije za rangiranje IT kompanija.

Foto: Ivan Hruskovec/24sata

Jedna od velikih tema koja se provlačila kroz ovogodišnji .debug bilo je i korištenje umjetne inteligencije, a Petar Perković iz Njuškala pojasnio je na svom panelu kako primjenjuju AI da korisnicima olakšaju predaju oglasa, ali i poboljšaju iskustvo pretraživanja na Njuškalu.

Govorio je o svim izazovima u toj ogromnoj količini oglasa te istaknuo kako imaju više od 1500 kategorija te kako koriste neuronske mreže da bi pomogli korisnicima da ubrzaju taj proces.

Foto: Ivan Hruskovec/24sata

Istaknuo je kako kategorizaciju rade kombinacijom slike i naslova, a prema fotografiji sustav bira najvjerojatnije kategorije. Tako primjerice olakšava izbor određene vrste bicikla i skraćuju broj klikova. Uz to je istakuo i kako kroz kamere mogu detektirati objekt te odrediti kategoriju.

Foto: Ivan Hruskovec/24sata

Na .debugu je i Damir Svrtan iz Netflixa govorio o svom iskustvu rada u najvećem streaming servisu te o tome kako se prilagoditi na rad i život u novoj okolini, ali i prilagoditi na drugačiju kulturu.



Source link

Exit mobile version