Ekstremne vrućine gotovo je nemoguće potpuno izbjeći, no važno je znati kako se obraniti od toplinskog vala, koji je posebno opasan za starije i pretile osobe, ljude sa srčanim bolestima i bolestima dišnih puteva.
POGLEDAJTE VIDEO:
Oprez je potreban i s malenom djecom. Ne izlazite na vrućinu između 10 i 17 sati ako ne morate, a sa sobom uvijek nosite bočicu vode i šešir.
Neki od simptoma toplinskog udara su pojačano znojenje koje prati hladna i vlažna koža. Najčešće se osjeća glavobolja, umor, žeđ i mučnina.
Foto: 123RF
Kod prvih znakova toplinskog udara odmah pronađite hlad ili klimatiziranu prostoriju i pozovite liječničku pomoć, za sebe ili osobu sa simptomima.
Unesrećenu osobu razodjenite i rashladite hladnim oblozima po tijelu, za što će vam najbolje poslužiti mokri ručnici. Rashladite je i strujanjem zraka, poput mahanja lepezom, no nemojte je polijevati jako hladnom vodom da ne doživi šok. Ponudite osobi tekućinu, najbolje vodu, ili rehidracijsku otopinu, ako može piti, najbolje nekoliko puta u malim gutljajima.