NASA-ina svemirska kapsula koja je prije sedam godina krenula na misiju na matičnoj letjelici, a potom se otisnula u samostalno istraživanje svemira, u nedjelju se spustila u pustinju Utah u SAD-u. Sa sobom je donijela vrlo vrijedan plijen – uzorak materijala s površine asteroida Bennu, ujedno i najveći uzorak tla ikad izvađen s površine asteroida. Znanstvenici procjenjuju da je riječ o oko 250 grama materijala, odnosno onoliko koliko bi stalo u jednu šalicu. Sumnjaju i da je upravo ovaj materijal isti onaj od kojeg je nastao Sunčev sustav prije više od četiri i pol milijarde godina.
– Ovo je bitno otkriće, prvi put imamo uzorke s površine svemirskog tijela, asteroida. Dosad je NASA imala uzorke s površine jedino Mjeseca, tako da je ovo prvi put da su donijeli materijal s asteroida – govori hrvatski astronom i popularizator astronomije Ante Radonić.
Kako objašnjava, važno je saznati na kakve sve strukture možemo naići kod asteroida jer bi nas u budućnosti mogli ugroziti pa ih je važno poznavati. Asteroid Bennu, kaže, izgledom podsjeća na masu slijepljenih kamenja i prašine koji se drže slabom gravitacijom.
– On nije kompaktno i čvrsto tijelo. Tako je kod istraživanja umalo sonda stradala jer je pola metra doslovno uletjela u tlo. To je bilo iznenađenje – ističe Radonić.
Istraživanje prikupljenog materijala svakako će pomoći da se bolje prouči samo formiranje Sunčeva sustava.
– Ništa to neće biti dramatično, ali bit će važno. Više od 200 znanstvenika iz svijeta istraživat će taj materijal. Uzroke će slati i japanskoj svemirskoj agenciji koja ima iskustva u pronalaženju materijala s asteroida – kaže Radonić.
U ovoj misiji kapsula se vratila doma, no matična letjelica sad nastavlja let prema asteroidu Apophis, jednom od najvažnijih asteroida.
– Proći će jako blizu nas 13. travnja 2029. godine – zaključuje Radonić.