Uvijek potičem roditelje da djeci dopuste čitati što sami žele. Dopuštajući mališanima da sami šeću knjižnicom i biraju sadržaj koji žele ponijeti kući vrlo je važno iskustvo. Možete vidjeti uzbuđenje na dječjim licima kad dođu do našeg stola donoseći knjige su sami odabrali za posudbu, kaže bibliotekarka Wendy Wayling radi na dječjem odjelu Westmount Public Library u Kanadi.
POGLEDAJTE VIDEO: Ana čita i piše naopako
Izbor knjiga također je dobar pokazatelj o tome kakve teme djecu trenutačno zanimaju. Možda ćete se iznenaditi kad shvatite da su bajke definitivno prerasli, ali zato obožavaju knjige o životinjama.
Osim da djeci dopustite da sama biraju knjige, podijelila je još nekoliko savjeta:
Prihvatite slikovnice
U želji da što prije krenu čitati, pojedini roditelji djeci ne daju slikovnice.
– Dobra knjiga je dobra knjiga, bez obzira koliko imate godina. I dalje čitam slikovnice, jer nikad niste prestari da uživate u dobroj literaturi – kaže Wayling dodajući da čitanje slikovnica djeci omogućuje razumijevanje stvaranja rečenica kao i prepoznavanje poznatih riječi, a to će u njima stvoriti samopouzdanje.
Foto: DREAMSTIME
– Djeca će sama krenuti naprijed kad za to budu spremna, dodala je Wayling.
Mališanima koji imaju teškoće u savladavanju velikih dijelova teksta pomoći će i stripovi.
– Postoje izvrsni stripovi za djecu koji podrazumijevaju sjajne priče i vrhunske ilustracije, primijetila je Wayling.
Neka čitaju omiljene knjige
Iako ste možda u napasti da svoje dijete pitate zar želi ponovo pročitati tu istu knjigu koju je pročitao već nekoliko puta, sjetite se da je vaše dijete to koje odlučuje što će čitati. A sa svakim čitanjem razvija razumijevanje riječi.
– Djeca koja dobro poznaju materijal koji čitaju, u stanju su i argumentirano o njemu razgovarati, dodala je Wayling.
Čitajte im na glas
– Mislim da je ovo najvažniji način na koji ćete djetetu prenijeti ljubav prema čitanju. Roditelji misle da djeca prerastaju ovu fazu, no nastavite im čitati i kad budu tinejdžeri. Uz toliko distrakcija poput TV-a i mobitela nije jednostavno zaokupiti dječju pažnju, pa fokusiranje na određeni trenutak može biti predivno iskustvo i za vas i za dijete. Ja još čitam svojoj četrnaestogodišnjoj djeci na glas – istaknula je Wayling.
Kaže da je to drugačije iskustvo nego kad čitate sami, a može poslužiti i kao prilika za osnaživanje odnosa sa roditeljima.
Potaknite dijete da se učlani u književni klub
Riječ je o klubu koji nije nalik školi.
– To je način kako će dijete moći razgovarati o onome što mu se kod pojedinih knjiga sviđa ili ne sviđa, kaže Wayling ističući kako u njezinoj knjižnici djeca različite dobi sudjeluju u radu književnog kluba, a bibliotekari ih nenametljivo potiču da čitaju različite žanrove.
– Više volim kad uživaju u čitanju, nego da od toga radim problem. Književni klub je odličan način da dijete čita različitu vrstu knjiga, a da bi ih se na to potaknulo, nekad im treba sugestija vršnjaka, zaključila je Wayling, a prenosi Canadianliving.