Dijelove SAD-a zahvatila je prstenasta pomrčina Sunca ove subote. I dok su mnogi sa Zemlje gledali kako će Mjesec zakloniti Sunce tako da se vidi samo njegov ‘vatreni prsten’, NASA je objavila sasvim drugačiji pogled na pomrčinu, s 1,5 milijuna kilometara udaljenosti od Zemlje.
Snimila ga je kamera EPIC (Earth Polichromatic Imaging Camera) na letjelici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), satelitu kojim zajednički upravljaju NASA, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i Zračne snage SAD-a, a koji je lansirao SpaceX u 2015.
Dok je primarna uloga DSCOVR-a praćenje solarnih vjetrova za vremenske prognoze u svemiru, on također emitira slike Zemlje koje uključuju i onu koju vidimo ovdje.
Tako se na fotografiji jasno vidi kako Mjesec baca sjenu na sjeverni dio američkog kontinenta.
Foto: NASA/DSCVR/EPIC
Kada se prstenasta pomrčina Sunca promatra sa Zemlje, Mjesec ne uspijeva u potpunosti zakloniti pogled na Sunce i tako dopušta ljudima da vide rub ili vatreni prsten kako se pojavljuje oko vanjske strane Mjeseca. To je kratkotrajan spektakl, a vrh se mogao vidjeti samo duž prilično uskog pojasa koji se protezao preko devet američkih država, od Oregona na sjeverozapadu pa sve do Teksasa. Također se moglo vidjeti iz dijelova Srednje i Južne Amerike.
Prizor je započeo u Oregonu oko 9:13 ujutro te se potom pomrčina kretala jugoistočno preko Nevade, Utaha, Arizone, Kolorada i Novog Meksika, prije nego što je prešla preko Teksasa i Meksičkog zaljeva.
Foto: NASA
Na karti unutar puta vidljive su i konture trajanja. Oni ocrtavaju duljinu trajanja prstenastog prstena. Što je putanja pomrčine Sunca bila bliže središtu, to je ona dulje trajala. Za prstenasti put, vremena se kreću od nekoliko sekundi na vanjskom rubu do maksimalno oko 4,5 minuta u središtu.
Sljedeća prstenasta pomrčina Sunca vidljiva iz Sjedinjenih Država bit će 21. lipnja 2039. Ali potpuna pomrčina Sunca zamračit će nebo od Tekssa do Mainea u ponedjeljak, 8. travnja 2024.