Od suknje tkane slamom koja datira iz 3900. godine prije Krista u Armeniji do niza maxi, midi i mini dostupnih danas, suknje su uvijek dominirale ženskom garderobom. Unatoč tome što je kreacija počela kao standardni odjevni predmet za muškarce i žene u svim drevnim kulturama poput Azije i Egipta, postala je neophodan ženski modni element na Zapadu. Tako je, mnogim promjenama forme, često mijenjala ideal ljepote i poželjnog izgleda.
Foto: Dreamstime_
Rana povijest suknji seže stoljećima unatrag, u vrijeme Starog Egipta. Danas je mnogima neobična činjenica da su prve ‘suknje’ zapravo nosili muškarci. Naime, ti jednostavni odjevni predmeti bili su slični omotanoj suknji s remenom u struku. Radili su je od materijala koji im je bio dostupan, a to je kod njih bio lan, idealan za egipatske vrućine.
POGLEDAJTE VIDEO:
muškarci nose suknje
|
Video: KanalRi
Najbogatiji i najutjecajniji ljudi nosili su svjetlije i tanje suknje, dok su radnici i radnici nosili – uglavnom – pamučne ogrtače. Žene su, pak, preferirale haljine. Kao i kod muškaraca, što je niži položaj u društvu, to je tkanina bila jeftinija.
Foto: Dreamstime_
Tijekom srednjeg vijeka dolazi do napretka u tkanju i krojenju, što muškarce konačno dovodi do onoga što nose danas – hlača, ali i raznih tajica. Doduše, taj danas super uski kroj nije bio takav, već više ravan, pošto tada nije bilo elastičnog tkanja.
Žene su nosile razne haljine, odnosno kombinaciju punije suknje koja je aplicirana na strukirani steznik. Gornji dio bio je neka varijanta korzeta, era uskog struka kreće s renesansom. Dolje je suknja bila raznolika i višeslojna, ovisno o statusu i položaju u društvu.
Povijest umjetnosti i slikarstvo pravi je izvor inspiracije za suknju, odnosno donji dio haljine koji su dvorski krojači cifrali do maksimuma, naročito u vrijeme baroka.
Foto: Dreamstime
Tijekom viktorijanskog doba haljine su još uvijek bile dominantne, a bonton odijevanja vrlo strog. Haljine su prekrivale čitavo tijelo, a korzeti i kopče bili su neophodni u ženskoj garderobi.
Čitavo to vrijeme, suknja je bila obavezno do poda, noge se nisu nipošto vidjele, kao ni gležnjevi.
Međutim, to se počelo mijenjati u drugoj polovici 19. stoljeća, kad žene usvajaju mnogo aktivniji način života. Name, prihvaćaju hobije, aktivnosti kao što su jahanje, vožnja biciklom, kao i hodanje.
Foto: Wenn/Pixsell
Tijekom ranih godina edvardijanske ere, početkom 20. stoljeća, moderan je bio komplet sakoa i suknje. U to vrijeme taj odjevni predmet bio je jednostavan, pročišćen, čistih linija koje su fluidno padale niz tijelo.
Žene su uživale u nešto jednostavnijoj modi koja nije opterećivala tijelo na način kao što su to činile haljine. Bilo je, naravno, praktičnije odjenuti suknju i sako nego haljinu, a kamoli onu u više slojeva.
Foto: H&M
Povijest suknji 20. stoljeće bilo je vrijeme eksperimentiranja i inovacija u mnogim aspektima društva.
Dvadesete godine bile su vrijeme revolucije, kad sve skupa postaje kraće, žene otkrivaju noge, a moda dobiva nešto zabavniju notu. Perle i perje postaju standard u kreiranju, pa je tako i suknja dobila inovativno lice.
Foto: Dreamstime_
Nakon toga kreće prava revolucija i evolucija suknje, u četrdesetima je do lista, u pedesetima do koljena, u šezdesetima postaje minica. Modne mijene donose nam niz stilova, a danas ih nosimo sve, kako god želimo.
Moda je postala izuzetno raznolika i cirkus stilova, spektakl tijela, silueta, stoga nam često dućani izgledaju kao koktel svega i svačega. Zato bitno postaje ‘otkriti’ vlastiti stil odijevanja, pronaći neku formulu koja pristaje lifestyleu i osobnim preferencijama. Lako je izgubiti se u šumi svih tih suknji, zato birajte formu koja vam odgovara i toga se držite – sve tada postaje jednostavnije.