Opel Corsa na tržištu je već duže od četiri desetljeća te je od tada prodano nevjerojatnih 14,6 milijuna primjeraka što ovaj automobil čini jednim od najprodavanijih europskih modela u povijesti. Aktualna generacija tu je od 2019. godine, a ove je godine prošla kroz redizajn. To je vidljivo već na prvi pogled jer automobil je dobio prepoznatljivi prednji dio s karakterističnom maskom Opel Vizor i novim odbojnikom. To potpuno mijenja izgled prednjeg dijela Corse koji je sada mnogo agresivniji ali i originalniji. Tu su i modificirana svjetla koja su sada LED već od osnovne opreme, a dostupna su i u naprednoj LED Matrix varijanti koja je poboljšana u odnosu na prošlu Corsu.
Foto: Opel
Na stražnjem dijelu automobil je sada prepoznatljiv po velikom natpisu imena modela koji se proteže preko cijelih vrata prtljažnika. S boka automobil donosi nove naplatke od 16 ili 17 inča, a tu je i nova siva boja koju imaju modeli na slikama.
Foto: Opel
U unutrašnjosti je Corsa dobila nove presvlake sjedala, novi upravljač, a ručicu automatskog mjenjača zamijenio je mnogo manji prekidač koji nam je poznat iz drugih novijih Stellantisovih modela. Oprema može biti vrlo luksuzna pa se tako nude i sjedala s masažom. Opel je najviše ponosan na novi infotainment sustav koji je potpuno promijenjen u odnosu na onaj u prethodnoj Corsi.
Foto: Opel
Infotainment ima mnogo bolju grafiku, te radi mnogo brže i ima više mogućnosti, između ostalog povezane usluge, prirodno prepoznavanje glasa “Hey Opel” i bežično ažuriranje bez potrebe odlaska u servis. Osim toga, prikazi na središnjem 10-inčnom ekranu osjetljivom na dodir te na digitalnim instrumentima ispred vozača postali su još jasniji.
Foto: Opel
Kakav je redizajnirani Opel u praksi sada smo uspjeli isprobati na međunarodnim testnim vožnjama koje su održane u Njemačkoj. Vozili smo novu električnu verziju Long Range s motorom od 156 KS i baterijom od 51 kWh koja nudi više snage i osjetno veći doseg od dodanašnjeg pogona s 136 KS i 50 KWh. Opel jako puno radi na elektrifikaciji i od 2025. ova će marka predstavljati isključivo električne nove modele pa je logično da su za testne vožnje odabrali novu električnu verziju.
Foto: Opel
Tajna manje potrošnje i dosega koji je povećan s 350 na 405 km nije veći kapacitet baterije jer je on minimalno narastao. Tajna je u tome što auto ima toplinsku pumpu i efikasniji motor što je smanjilo potrošnju za oko 10 posto i samim time osjetno povećalo doseg. Zahvaljujući toplinskoj pumpi, baterija bi se trebala i bolje nositi sa zimskim uvjetima koji su boljka za sve električne aute zbog pada dosega. Sama baterija je sada kompaktnija, ima upola manje članaka i pet kilograma je lakša. Automobil do 100 km/h ubrza za 8,1 sekundu što je za šest desetinki brže od dosadašnje električne verzije sa 136 KS. Kad smo već kod te verzije spomenimo da ona i dalje ostaje u ponudi. I nju je Opel malo doradio pa je doseg s dosadašnjih 350 km povećan na 357 km.
Foto: Opel
No osim električnih verzija, Corsa se se i dalje nudi s benzincima te novim blagim hibridima od 48V. Benzinci su poznati od prije. Riječ je o 1,2-litrenim trocilindrašima koji razvijaju 75, 100 i 130 KS. Hibridne verzije su, s druge strane, apsolutna novost u Corsi. Sastoje se od 1,2-litrenog benzinskog motora koji zbog dodatne štednje radi u takozvanom Millerovom ciklusu i električnog sustava od 48V s elektromotorom snage 28 KS. Iako 48 V u praksi znači blagi hibridni sustav, Opel svoj sustav naziva klasičnim hibridom, te navodi da se do 50 posto vožnje u gradu može obaviti s isključenim klasičnim motorima. Sve to u prijevodu znači uštedu goriva od oko 0,8 litara na 100 kilometara. Apsolutna novost na ovom hibridnom modelu je i automatski mjenjač. Corsa je tako dobila prvi Stellantisov mjenjač s dvostrukom spojkom. On ima šest stupnjeva prijenosa, no kako to sve funkcionira nismo uspjeli isprobati. Benzinske verzije će se i dalje nuditi s ručnim i automatskim mjenjačima, ovisno o snazi.
Foto: Opel
Vozili smo jedino novu električnu izvedbu Long Range koja je pokazala da u praksi može bez problema ostvariti obećanih 405 kilometara dosega. Nakon 130 kilometara vožnje gradom, otvorenim cestama i autocestom na kojoj smo povremeno stiskali gas do daske i jurili maksimalnih 150 km/h, ostvarili smo potrošnju koja bi nam omogućila oko 380 kilometara dosega. Dakle, uz malo blažu nogu na gasu, 405 km bi bilo više nego dostižno. Nova električna Corsa sposobna je pružiti i dosta zabave u vožnji i po tome je sposobnija od prethodnika ne samo zbog veće snage nego i zbog novo podešenog ovjesa.
Foto: Opel
A kako se u elelktričnom automobilu može maksimalno uživati iskušali smo u električnoj Opel Corsi prerađenoj za rally. Riječ je o automobilu koji ima serijski motor i bateriju ali u kombinaciji s trkaćim ovjesom, kočnicama i drugim detaljima. Koristi se u ADAC Rally Cupu u kojem ga već treću sezonu voze mladi rally vozači, a kako to izgleda isprobali smo sa suvozačkog sjedala dok su nas poligonom vozili profesionalci. Nevjerojatno da 136 električnih KS može pružiti toliku zabavu.
Foto: Opel
Opel nas je upoznao i sa svojim najnovijim konceptnim modelom Experimental koji je prije dva mjeseca prvi puta izložen na auto salonu u Münchenu. Ovaj automobil u Opel uvodi neke nove dizajnerske ideje, a u prvom planu je takozvana detoksikacija, odnosno apsolutni minimalizam u unutrašnjosti s novi inovativnim kontrolnim i funkcionalnim elementima.
Foto: Opel
Za kraj ćemo se još malo vratiti na Corsu. U Hrvatsku redizajnirani model stiže poečtkom 2024. godine i to u benzinskim i elelktričnim verzijama dok će hibrid uslijediti kasnije tijekom godine. Cijene za naše tržište još se ne znaju te će biti objavljene paralelno s početkom prodaje. Aktualna Corsa trenutno košta od 17.260 eura (akcija), a ni kod nmovog modela to se ne bi trebalo previše mijenjati.