Miran san je teško postići kada imate brz tempo i iscrpljujuću rutinu pa bez obzira koliko ste umorni, ne možete jednostavno zatvoriti oči i dobro se naspavati. Problem mogu biti loše navike koje ste usvojili, a koje izravno utječu na zdravlje, a time i na kvalitetu sna.
POGLEDAJTE VIDEO:
Otorinolaringolog dr. Boris Šimunjak objašnjava zašto hrkanje može biti opasno za zdravlje
|
Video: Goran Stanzl/PIXSELL/RTL
6 dobrih noćnih navika
1. Promijenite položaje spavanja
Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Najbolji položaj za spavanje je na leđima, dobar za kralježnicu i stražnji dio vrata, ali može uzrokovati hrkanje i apneju za vrijeme spavanja. S druge strane, spavanje na trbuhu ima više nedostataka nego prednosti. Ovaj položaj prisiljava na okretanje glave, što može biti vrlo bolno za gornji dio tijela. Spavanjem na boku možete smanjiti pritisak na kralježnicu, ali će utjecati na kukove. U fetalnom položaju mišići se prirodno opuštaju, a refluks i žgaravica se smanjuju, međutim, može otežati disanje. Zaključno, najbolje je s vremena na vrijeme promijeniti položaj kako biste mirno spavali.
2. Za miran san pokušajte uvijek ustati i ići spavati otprilike u isto vrijeme
Važno je znati da je san određen cirkadijalnim ritmom, odnosno 24-satnim biološkim satom koji se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Dakle, da biste se dobro naspavali, bitno je usvojiti dosljedan ritam u pogledu vremena za spavanje i, prije svega, ustajanja. Kasno jutarnje ustajanje odgodit će sljedeće vrijeme za spavanje, a to će utjecati na san sljedeće noći ako se ovo ponašanje počne ponavljati. Stoga je važno usvojiti što pravilniji ritam.
Foto: Dreamstime
3. Krevet je samo za spavanje
Krevet treba promatrati kao mjesto namijenjeno isključivo spavanju. Sve druge aktivnosti koje nisu spojive sa snom treba eliminirati. Dakle, ne biste trebali satima gledati serije, jesti ili čitati u krevetu. Ono što je zaista važno je ići u krevet samo kada želite spavati. Ako san ne dolazi, bolje je ustati. Boravak u krevetu može izazvati tjeskobu zbog koje će biti mnogo teže zaspati. To je prije svega mjesto opuštanja gdje trebate odagnati sve negativne misli.
4. Bavljenje sportom u kasnim poslijepodnevnim ili večernjim satima ometa miran san
Ponekad su dani dugi pa fizičku aktivnost odgađate do večeri, što je pogrešno. Vježbanje na kraju dana podiže temperaturu, aktivira vas fizički i psihički, a ta dva faktora ne idu ruku pod ruku s dobrim snom. Ono što možete učiniti u ovo doba dana je hodati bez previše naprezanja. Također, pokušajte izbjegavati vruće kupke neposredno prije odlaska na spavanje, kao i bilo kakvu intenzivnu intelektualnu aktivnost do kasno u noć.
Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA
5. Lagana večera pomoći će da bolje spavate
Za miran san najbolje je jesti laganu večeru, i to gotovo uvijek u isto vrijeme. Apsolutno je neophodno izbjegavati pretežak obrok prije spavanja. Ali budite oprezni jer nije stvar u tome da uopće ne jedete jer ćete se neizbježno probuditi sa strašnom željom da napadnete hladnjak. Također biste trebali izbjegavati energetska pića kao što su kava i kofein. Nema ništa bolje od dobrog biljnog čaja prije spavanja.
6. Stvorite ugodno okruženje prije spavanja
Kada su uvjeti ugodni, lakše je zaspati. Blago svjetlo, tiha glazba i udoban krevet tri su sastojka za okrepljujuću noć. Ostali čimbenici koje treba kontrolirati su buka, koju treba izbjegavati pod svaku cijenu, i temperatura sobe, koja ne smije biti ni prevruća ni prehladna. Preporučljivo je da ne prelazi 18 stupnjeva. Također, sobu treba provjetravati, 10 minuta svaki dan. S druge strane, bilo koju vrstu ekrana s plavim svjetlom treba isključiti prije odlaska na spavanje, donosi Bright Side.