Vjerojatno ste svjesni očitih granica koje u svađi ne treba prijeći, kao što su vrijeđanje, vrištanje i ono veliko: bilo koji oblik fizičkog ozljeđivanja. Ali postoji još jedna suptilnija stvar koju zaista ne biste trebali raditi tijekom svađe s partnerom , a stručnjaci kažu da je nevjerojatno česta.
POGLEDAJTE VIDEO: Pomoć kod prekida
Pomoć kod prekida
|
Video: 24sata/pixsell
– Trebali biste izbjegavati korištenje riječi ‘nikad’ ili ‘uvijek’. Svaki put kad vaš partner zaboravi pokupiti prljave čarape s poda, nemojte odgovoriti s: “Uvijek ostavljaš svoje stvari da leže okolo.” Ili kada vam je muka od stalnog ponavljanja, potrudite se da instinktivno ne vičete: “Nikad me ne slušaš!” – kaže za Self Gayane Aramyan, terapeutkinja iz Los Angelesa specijalizirana za veze.
Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA
. Ovi apsoluti obično nisu činjenični – kaže Aramyan.
Da se poslužimo prethodnim primjerima, vjerojatno je bilo trenutaka kada vas je partner poslušao ili barem jedanput pospremio odjeću s poda.
– Čak i ako su vaše optužbe bile točne, reći ‘uvijek’ ili ‘nikad’ može dovesti do toga da partner pokrene obrambeni mehanizam, a razgovor ne može biti produktivan kada se bilo koji od partnera brani – dodaje ona.
Teško je aktivno slušati i rješavati problem ako ste usredotočeni na protunapad i obranu. To ne znači da biste trebali isključiti svoje osjećaje. Neslaganja i iskrenost u vezi sa svojim brigama i ljutnjom zapravo mogu pomoći produbiti odnos i zbližiti vas. Međutim, to je samo ako ovim sukobima pristupite pažljivo.
Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA
– Učinkovitiji i pažljiviji pristup od napada s “uvijek” ili “nikad” je ako koristite “ja izjave” i preoblikujte svoju frustraciju u zabrinutost umjesto u optužbu – preporučuje Aramyan.
Na primjer, prije nego što partneru zadate muke jer uvijek zaboravlja na izlaske, započnite razgovor s rečenicom: “Stvarno sam se veselila večeri koju si planirao za večeras. Što se dogodilo?” Ili, ako činite mnogo za njega, a osjećate se podcijenjeno jer mislite da partner ne iskazuje zahvalnost, pokušajte nešto poput: “Osjećam se kao da ne priznaješ trud koji sam uložila u to da provodimo više vremena zajedno. Što misliš?”
– Na taj način, komunikaciju otvarate iz znatiželje, umjesto da ulazite s pretpostavkom da vaš partner ‘nikada’ ili ‘uvijek’ nešto radi” – kaže Aramyan.
Na kraju krajeva, u zdravoj vezi, krajnji cilj rješavanja problema je ojačati vašu vezu, a ne pobijediti u raspravi oko toga tko je u pravu.