Više od 20 godina siječanj je u Hrvatskoj tradicionalno rezerviran za rukomet. A sve je počelo 2003. godine kada su naši rukometaši senzacionalno postali prvaci svijeta. Toliko su tada zaludili cijelu državu da ih je samo na Trgu bana Jelačića dočekalo 100.000 ljudi, a potom i u svim rodnim mjestima zajedno još najmanje toliko.
Cijelu tu priču na više od 150 stranica ispričao je kroz razgovore s tadašnjim reprezentativcima i trenerima nekadašnji novinar Sanjin Španović u knjizi “Uvijek ćemo imati Portugal – od ponora do svjetskog trona”.
– Scenarij kakav se tada događao u Portugalu ne bi se usudili napisati ni u Hollywoodu. Da su Amerikanci u bilo kojem sportu imali takav put od ponora do svjetskog trona, odavno bi o tome snimili nekoliko blockbustera, Netflix bi imao cijelu dokumentarnu seriju, a napravili bi i nekoliko znanstvenih radova. Kroz razgovore s 20 igrača i trenera iz te generacije pokušao sam ispričati kako je to sve izgledalo i otkriti brojne nepoznate stvari s tog nevjerojatnog pohoda, koji je potom potvrđen zlatnom olimpijskom medaljom u Ateni. Nakon toga nastao je kult hrvatskog rukometa tijekom siječnja, koji traje i dan danas – kazao je Sanjin Španović, koji ističe da je knjigu želio pisati kao napeti roman, a ne sportski almanah, te da duboko vjeruje da je u tome uspio.
Foto: Privatni album
“Uvijek ćemo imati Portugal” bavi se putem naših rukometaša od zadnjeg mjesta u Europi 2002. godine preko šokantnog poraza od Argentine na početku Svjetskog prvenstva, zaostatka u poluvremenu u idućoj utakmici protiv Saudijske Arabije, do magičnog niza od osam pobjeda i osvajanja naslova prvaka svijeta pobjedom u finalu protiv Njemačke.
– Čitajući knjigu vraćala su mi se sjećanja na te dane, na te treninge, čak i na neke naše prepirke, ali i napore kroz koje smo prošli na putu do naslova prvaka svijeta – kazao je Goran Šprem, a Nikša Kaleb je dodao:
Foto: REUTERS/Davor Plukavec/Pixsell
– Ovo se štivo čita poput trilera sa sretnim završetkom, a mladim sportašima daje motiv da iz ponora mogu do trona.