Site icon svakodnevno.me

U posljednje vrijeme vas često ‘trese’ struja kad nekog ili nešto dotaknete? Evo zbog čega

U posljednje vrijeme vas često ‘trese’ struja kad nekog ili nešto dotaknete? Evo zbog čega

Ako vas u zadnje vrijeme strese ‘struja’ čega god se dotaknete, samo mirno: to znači da između vas i toga prema čemu ste posegnuli postoji neravnoteža elektrona. Pojava se naziva statički elektricitet, a označava nakupljanje električnih naboja na materijalu, koji nastaju trenjem između dvaju materijala koji su usput i izolatori.

POGLEDAJTE VIDEO:

Samouki električar u Malaviju samostalno opskrbio cijelo selo: ‘Sad kad imamo struju možemo proći ispite’

|
Video: 24sata/pixsell

Statički elektricitet stvara se kad jedna strana pri dodiru izgubi elektrone i dobije pozitivan naboj, a druga privuče elektrone i dobije negativan naboj. Isti efekt se stvara trljanjem balona o kosu, a tako se rado igraju djeca kako bi kosu podignula u zrak. Ista se stvar događa kad se češljamo ili dok nosimo neki odjevni predmet od umjetnog materijala ili vune (primjerice kad skinemo vunenu kapu s glave), ako smo pokriveni vunenim pokrivačima i slično.

Foto: ilustracija/Canva

Objašnjenje za mali ‘strujni udar’ koji pri dodiru s nekim predmetima doživimo je jednostavno: plus i minus ‘žele’ postići ravnotežu. Tako, kad dodirnete metalnu kvaku na vratima, naboj se automatski otpušta i statički elektricitet nestaje. Pojava je puno češća zimi nego ljeti. Naime, hladan zrak zadržava manje vodene pare nego topao zrak ljeti. Osim toga, zrak djeluje kao izolator, dok voda, odnosno vlaga u zraku, djeluje kao provodnik energije.

Zato se ljudi koji rade za računalom u prostoru u kojem je niska vlažnost zraka s tom pojavom susreću gotovo svakodnevno, jer je u monitoru prisutan ogroman naboj statičkog elektriciteta. Isto je i s ekranom televizora, što je jedan od razloga zbog kojih se upravo na tim mjestima nakuplja najviše prašine.

Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA

Ukratko, želite li smanjiti količinu prašine u stanu, vodite računa da su posudice s vodom na radijatorima pune, ili nabavite ovlaživače zraka, jer ćete tako povećati razinu vlage u prostoru. Želite li izbjeći elektrostatički naboj, češće se uhvatite za metalne površine, jer ćete tako ‘razbiti’ neravnotežu i spriječiti nakupljanje nabijenih elektrona.     



Source link

Exit mobile version