Site icon svakodnevno.me

Odyssey će na Mjesecu postaviti ‘bazu’ za sve buduće pothvate, a nosi vrijednu opremu i teret

Odyssey će na Mjesecu postaviti ‘bazu’ za sve buduće pothvate, a nosi vrijednu opremu i teret


Ultimativni cilj ovog pothvata je prikupiti mnoge izvore i uzorke s Mjeseca, koji će nam poslije omogućiti dublja i podrobnija istraživanja Sunčeva sustava. Ovo je velik korak za sve, istaknula je Brett Denevi, znanstvenica koja se bavi istraživanjem svemira, komentirajući najnoviji pokušaj dolaska lendera na Mjesec.

Riječ je o privatnom lenderu Odyssey, tvrtke Intuitive Machines, koji je u orbitu lansiran na raketi SpaceX Falcon 9 iz NASA-ina svemirskog centra Kennedy na Floridi. Modul je krenuo prije osam dana, a cilj je bio sletjeti na Malapert A, mali krater koji se nalazi oko 300 kilometara od Južnog pola. Pothvat se stručno naziva i ‘meko slijetanje’, a predstavlja jedan od najzahtjevnijih i najizazovnijih podviga u Svemiru.

– Ovo je duboko dirljiv trenutak za sve nas u Intuitive Machines – izjavio je prilikom lansiranja rakete potpredsjednik tvrtke za svemirske sustave Trent Martin. Ovo je, dodaje, prilika da se SAD vrati na Mjesec prvi put nakon 1972. godine.

Instrumenti na brodu dizajnirani su kako bi prikupljali podatke za NASA-in program Artemis, čiji je cilj uspostaviti bazu na toj lokaciji na Mjesecu u idućih pet godina. Vjeruje se da je ta Mjesečeva regija bogata vodenim ledom, koji može podržati život astronauta na površini, a uz to može se preraditi u raketno gorivo.

– Voda je u tom smislu vrlo važna jer se može razdvojiti na vodik i kisik, pa imate kisik za disanje. Ta dva elementa su bitna i jer se od njih može stvoriti raketno gorivo – objasnila je znanstvenica Denevi.

Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA

Odyssey nosi vrijedan teret i opremu. Na njemu se nalazi šest NASA-inih uređaja koji će istraživati ​​elektronsku plazmu i radiookruženje, prikupljati precizne podatke tijekom spuštanja i slijetanja modula te proučavati kako Odysseyev ispušni oblak dolazi na Mjesečevu površinu i stijene. Lender je opremljen i minijaturnim setom reflektora koji će služiti kao svjetionik za buduće lendere, a ima i kamere koje proučavaju površinu Mjesečeva oblaka i znamenitosti Odysseyjeva ispušnog oblaka. Za mjerenje količine goriva u spremniku ima alat koji koristi radiovalove.

Uz to, Odyssey prevozi komercijalni teret za razne kupce, primjerice set skulptura umjetnika Jeffa Koonsa, “lunarni sef” koji ima za cilj pomoći u očuvanju ljudskog znanja…

Ovo nije prvi, a svakako nije ni zadnji pokušaj dolaska na Mjesec. “Iz svakog pokušaja učimo nešto novo”, kažu u NASA-i. 

675

kilograma težina je lendera Odyssey

119,000.000

eura vrijednost je opreme na lenderu



Source link

Exit mobile version