Hrvatska povijest datum 27. ožujka pamti po smrti svoje mučenice i junakinje Mile Gojsalić, koja je 1530. godine ubila turskog Ahmed-pašu. Te godine turski je vojskovođa okupio veliku vojsku od oko 10.000 vojnika s namjerom da osvoji Poljičku Republiku. Mila Gojsalić bila je djevojka iz sela Kostanja. Paša ju je oteo i silovao. Kako bi se osvetila, na današnji dan zapalila je skladište baruta u osmanskom taboru. Pritom je izgubila život, ali poginuo je i paša te mnogi njegovi časnici. Ostatak turske vojske bio je toliko slab da su ih Poljičani uspjeli poraziti. Mili Gojsalić u čast održava se u Kostanju svake godine manifestacija “Dani Mile Gojsalić”. Njenu skulpturu iznad Omiša izradio je kipar Ivan Meštrović.
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Arheološki zapisi pokazuju da vezice za cipele postoje još iz antičkih vremena. Najraniji poznati primjer zatvorenih cipela s vezicama su iz 3500. godine prije Krista, u Armeniji ih je otkrila studentica na postdiplomskim studiju Diana Zardarian. Vezice su bile napravljene od kože te su pričvršćivale obuću kod stopala i gležnja. Stari Grci nosili su sandale s vezicama od sirove kože. Rimski vojnici popularizirali su uporabu cipela koje se vežu.
Patentirane su vezice za cipele
Vezice za cipele kakve danas poznajemo patentirao je 27. ožujka 1790. godine engleski izumitelj Harvey Kennedy. Specifične su po tome što su imale metalni završetak koji je sprečavao da se vezice “rascvjetaju”. Danas je najčešće riječ o plastičnom vrhu. Kennedy je navodno na račun patenta zaradio milijune. Vezice za cipele na našim prostorima imaju puno imena, pa su poznate i kao špigete, pertle i žniranci. Prosječna vezica duga je 130 cm i najčešće se u današnje vrijeme rade od poliestera.
Foto: profimedia
Marlon Brando odbio Oscara
Na dodjeli Oscara 1973. godine glumica Sacheen Littlefeather, koja pripada domorodačkom narodu Amerike, popela se na pozornicu kako bi odbila Oscara za najboljega glumca u ime Marlona Branda za ulogu u filmu “Kum”. Pročitala je i Brandovo pismo u kojem objašnjava da je odbio nagradu u znak prosvjeda zbog načina na koji je vlast tretirala Indijance.
Više retro vremeplova pročitajte ovdje.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.