Sedam jedinki srebrenopruge napuhače (Lagocephalus sceleratus) uočeno je u ponedjeljak kod otoka Ceja u Medulinskom zaljevu, a jedna je i ulovljena na dubini od 19 metara i odnesena u Centar za istraživanje mora Rovinj.
Na sam spomen opasnosti iz dubina mnogima od vas prvo će na pamet pasti morski psi. Pred očima će vam se pojaviti njihove peraje koje vire iznad površine mora i oštri zubi koji jedva čekaju da nešto ‘gricnu’.
Opasnije od morskih pasa
Istina je ipak malo drugačija. Posljednji napad morskog psa sa smrtnim posljedicama u Hrvatskoj dogodio se davne 1974. godine. S druge pak strane ubodi otrovnih riba, pogotovo ljeti događaju se svakodnevno.
Osim riba koje na sebi imaju otrovne bodlje u Jadranu žive ribe koje imaju otrovan ugriz ili pak ribe koje imaju otrovno meso.
Žrtve mogu bit svi. Od kupača koji na njih slučajno nagaze, neiskusnih turista i neopreznih ribolovaca koji stradavaju skidajući ih s udica ili jedući njihovo meso do iskusnih ‘gastronoma’ koji se ubodu slučajno, čisteći otrovne ribe.
Na Zemlji živi oko 22 tisuće vrsta riba, od čega ih se 200 smatra ribama otrovnicama. U našem je Jadranu zabilježeno oko 380 vrsta riba, iz kojih se 20 vrsta izdvaja kao otrovno.
Na Facebook stranici Instituta za oceanografiju i morsko ribarstvo su objavili upozorenje o otrovnoj vrsti ribe. No, to nije jedina riba otrovnica u Jadranu.
– Prije nekoliko dana je u blizini otoka Pašmana ulovljena otrovna i invazivna vrsta srebrenopruga napuhača, Lagocephalus sceleratus. Upozoravamo da ova vrsta ribe sadrži vrlo otrovni tetrodotoxin koji, ako se konzumira, može izazvati kobne posljedice po zdravlje pa čak i smrt – piše u Facebook objavi Instituta.
Jedna od najotrovnijih riba na svijetu, napuhača, ulovljena je u Uvali Lapad kod Dubrovnika, piše DUlist.hr.
Napuhača ili fuga je riba čiji je otrov tetrodotoksin, 1250 puta snažniji od cijanida. Ako se njezino meso konzumira nestručno pripremljeno može rezultirati paralizom i smrću.
No, nije napuhača jedina otrovna riba koja pliva hrvatskim podmorjem.
U zadnjih desetak godina u Jadranskom moru zabilježeno je oko 450 stranih ribljih vrsta. Među njima ima i otrovnih na koje je najlakše naletjeti u južnom dijelu Jadrana. Zadržavanju otrovnih riba u Jadranu pridonijelo je i globalno zatopljenje.
Pogledajte ‘nove’ otrovne ribe koje su zabilježene u Jadranu
Split: Dr. Jakov Dul?i? s Instituta za oceanografiju i ribarstvo s vrstama riba koje su nove u Jadranu
|
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Uz njih u Jadranu postoje i mnoge ‘domaće’ otrovne ribe. Njihov ubod prate otekline, crvenilo, vrtoglavica i nepodnošljiva bol. U težim slučajevima ubodi mogu uzrokovati probleme sa srcem i disanjem. Izdvojit ćemo:
Morski pauk
Postoje četiri vrste morskog pauka ( bijelac, crnac, žutac i mrkulj). Sve četiri žive u Jadranu i to na svim terenima ( pijesak, mulj, kamen). Otrovne su njihove bodlje koje se nalaze na leđnoj peraji i u škrgama. Ubrzo nakon što se ubodete osjetit ćete neopisivu bol koja će se povećavati do nepodnošljivosti.
Škrpina / škrpoć
Čest ulov ribara koji love mrežama i podvodni ribolovci. Ribe su to koje mogu narasti do 40 cm, a slično kao kod paukova otrovne su im bodlje. Otrov škrpina odnosno škrpoća je slabiji nego kod paukova, a najčešći simptom je manja bol i crvenilo.
Žutulja
Žutulja na repu ima bodlju koja je povezana s otrovnim žlijezdama. Kada je ugrožena može bit nezgodna. Budući da je čest ulov na parangalima najčešće žrtve su neoprezni ribari koje ova riba ubode prilikom skidanja s udice.
Prilikom uboda u ljudski krvotok ispušta otrov. Kao i kod pauka ubod je bolan, a može izazvati srčanu aritmiju, otežano disanje i vrtoglavicu. Postoji nekoliko vrsta žutulja, a u Jadranu najčešća je obična žutulja ( Dasyatis pastinaca )
Golub Kosir
Golub Kosir najpoznatija je vrsta goluba u Jadranu, i najzastupljenija. Može narasti do 2,5 metra odnosno šezdesetak kilograma. Kao i žutulje imaju nazubljene bodlje koje su otrovne. Čovjeka napadaju u samoobrani, a najčešće žrtve su neoprezni ribari.
Naime, golub kosir koji je ulovljen pokušava se braniti mlaćenjem repa na čijem vrhu se nalazi 10-ak centimetara dugačka bodlja. Ako ga ubode kod čovjeka izaziva bol, a otrov može djelovati na srce i krvne žile.
Murina
Murine su ribe koje imaju tijelo poput zmija koje može narasti oko jednog metra odnosno težiti oko osam kilograma. Žive skrivene na kamenom dnu, a poznate su kao agresivne ribe velikih zuba i jakog ugriza.
Najčešće žrtve su neoprezni ribari koji ih skidaju s parangala ili ronioci koji im se pokušavaju približiti i uhvatiti rukama. Umjesto bijegom murina će uzvratiti napadom.
Ribe otrovnice u Jadranu:
Mobula mobular- GOLUB UHAN
Myliobatis aquila- GOLUB KOSIR
Pteromylaeus bovinus- GOLUB ĆUKAN
Rhinoptera marginata- GOLUB DVONJUŠKIĆ
Dasyatis violecea – LJUBIČASTA ŽUTUGA
Dasyatis pastinaca- ŽUTUGA
Dasyatis centroura- ŽUTUGA DRAČOREPA
Gymnura altavela- LEPTIRICA
Trachinus radiatus- PAUK ŠARAC
Trachinus draco- PAUK BIJELAC
Trachinus araneus- PAUK CRNAC
Echiichthys vipera- PAUK ŽUTAC
Uranoscopus scaber- BEŽMEK
Scorpaena scrofa- ŠKARPINA
Scorpaena notata- BODEĆ CRVENI
Scorpaena porcus- ŠKARPUN
Helicolenus dactylopterus dactylopterus- BODEČNJAK VELIKI
Sphoeroides pachygaster- NAPUHAČA
Stephanolepis diaspros- AFRIČKI KOSTOROG
Muraena helena- MURINA ŽUTOŠARKA
Gymnothorax unicolor- MURUNA CRNKA
Anguilla anguilla- JEGULJA
Conger conger- UGOR
Više o ribama otrovnicama u Jadranu možete pročitati u znanstvenom radu.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.