SAD želi sporazum o primirju do 20. travnja, odnosno do Uskrsa
Na pregovorima neće biti Ukrajina?
Europski čelnici danas se hitno sastaju
Tijek događaja:
17:15 – Britanski premijer Keir Starmer putuje u Washington “idućeg tjedna” na sastanak s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, pošto nastoji odigrati ulogu posrednika između Amerikanaca i Europljana glede Ukrajine. “Premijer se raduje skorom susretu s predsjednikom Trumpom kako bi razgovarali o tome kako bismo mogli produbiti posebne odnose u trgovini, ulaganjima i sigurnosti”, rekao je glasnogovornik čelnika laburista. Nije poznat točan datum sastanka. Što se tiče Ukrajine, čelnik laburista naglasio je važnost “osiguranja trajnog mira” i potrebu da Europa i Sjedinjene Države “nastave blisko surađivati”, naglasivši da Ujedinjeno Kraljevstvo ima “jedinstvenu ulogu da to omogući”.
Rekao je da je spreman poslati vojnike u Ukrajinu ako bude potrebno kako bi “pridonijeli sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu”. Naglasio je da se radi i o sigurnosti njegove zemlje i Europe. Pozvao je Europljane na veću ulogu u NATO-u. Keir Starmer sudjeluje na europskom samitu u Parizu u ponedjeljak na kojem se govori o odgovoru na “ubrzanje” Trumpove administracije po pitanju Ukrajine, uoči razgovora zakazanih za utorak u Saudijskoj Arabiji između visokih ruskih i američkih dužnosnika. Ostale teme o kojima će razgovarati Starmer i Trump uključivat će carine koje američki predsjednik planira nametnuti na uvoz čelika i aluminija od 12. ožujka.
London, koji redovito ističe povijesni “poseban odnos” Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država, nada se da će to uspjeti izbjeći i bira pomirljiviji ton s Washingtonom nego Europska unija ili Kanada. Trump je u petak opisao britanskog premijera “vrlo dobrim tipom”. “Jako se dobro slažemo”, uvjeravao je američki predsjednik.
16:29 – Nekoliko zemalja Europske unije reklo je u ponedjeljak kako je još rano za razgovore o slanju vojnika u Ukrajinu, nakon izjave britanskog premijera Keira Starmera da je spreman ako bude potrebno na slanje vojnika kao snaga za očuvanje mira. Radi se također o “sprečavanju ponovnog izbijanja rata za nekoliko godina”, kaže izvor iz njemačke vlade, naglasivši da je održavanje trajnog mira “transatlantska zadaća”.
“Nećemo sudjelovati u scenarijima u kojima se europska i američka sigurnost razdvajaju, primjerice da su europski vojnici raspoređeni bez pune predanosti Sjedinjenih Država”, objašnjava isti izvor. “Nekoliko smo puta rekli da prvo moramo pričekati da vidimo hoće li i kako mir, kao što se nadamo, doći u Ukrajinu”, rekla je glasnogovornica njemačke vlade Christiane Hoffmann na redovitoj konferenciji za novinare. “Tada možemo razgovarati o uvjetima i kako se to može organizirati”, dodala je, ali Njemačka smatra da su rasprave “u ovoj fazi još preuranjene”.
Izjave su to u kontekstu sastanka europskih čelnika u Parizu, uključujući kancelara Olafa Scholza, o Ukrajini, sigurnosti i ulozi Europe u eventualnom prekidu vatre. Traži se zajednički odgovor na “ubrzanje” američke administracije po ukrajinskom pitanju. Povod je sastanku poziv američkog predsjednika Donalda Trumpa s ruskim kolegom Vladimirom Putinom i njihove odluke da izravno pregovaraju o Ukrajini na nadolazećem samitu u Saudijskoj Arabiji u utorak.
Sastanak u Parizu također se održava dan nakon sigurnosne konferencije u Münchenu, gdje je govor američkog potpredsjednika J. D. Vancea protiv Europe izazvao šok u europskim prijestolnicama. Poljski premijer Donald Tusk rekao je u ponedjeljak da Poljska neće slati trupe u Ukrajinu. “Poljska će podržati Ukrajinu kao što je činila i do sada: organizacijski, u skladu s našim financijskim mogućnostima, u smislu humanitarne i vojne pomoći”, rekao je Tusk novinarima prije odlaska na samit u Pariz koji je sazvao francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Španjolski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares kazao je također uoči hitnog samita europskih čelnika da je prerano razgovarati o raspoređivanju trupa u Ukrajini jer smatra da trajni mir mora biti na prvom mjestu. Slovački premijer Robert Fico naglasio je u vladinu priopćenju da je pitanje vojnika u Ukrajini samo pitanje za Ujedinjene narode ili za bilateralne dogovore i “to je tema s kojom EU nema nikakve veze i ne treba je komentirati”.
14:40 – Poljska neće slati svoje vojnike u Ukrajinu, ali će nastaviti pružati potporu Kijevu kao i do sada, rekao je poljski premijer Donald Tusk ovog ponedjeljka. Tusk je to komentirao prije nego što je odletio na neformalni summit u Pariz o Ukrajini i europskoj sigurnosti, kao prva država koja je poručila kako neće biti vojno prisutna u državi u kojoj već tri godine traje rat.
14:20 – Ukrajinski predsjednik otputovat će ovog tjedna u Saudijsku Arabiju, doznaje Sky News. Tamo bi mogao bi stići već u utorak navečer, ali ne planira se sastati s ruskim dužnosnicima, rekao je izvor, i to u trenutku kada se američki i ruski diplomati pripremaju za sutrašnje razgovore u glavnom gradu Rijadu. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i američki državni tajnik Marco Rubio su među onima koji će biti uključeni.
13:50 – Ukrajina nije službeno obaviještena o rusko-američkim pregovorima u utorak u Rijadu i “neće priznati” nikakav sporazum o svojoj budućnosti postignut bez nje, upozorio je u ponedjeljak ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij. “Ukrajina neće sudjelovati” u tim pregovorima i “ne zna ništa” o njihovu održavanju u Saudijskoj Arabiji, rekao je Zelenskij.
“Ukrajina smatra da su pregovori o Ukrajini bez Ukrajine beskorisni (…) nećemo priznati takve sporazume”, dodao je. Američki predsjednik Donald Trump je prošlu srijedu, nakon telefonskog razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom rekao da će započeti razgovore čiji je cilj hitno okončanje rata u Ukrajini. Prvi razgovori održat će se u utorak u Saudijskoj Arabiji. Putin tamo šalje svog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i savjetnika za vanjsku politiku Kremlja Jurija Ušakova. S ruskim bi se dužnosnicima trebali sastati američki državni tajnik Marco Rubio, a ondje će biti i Mike Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost te Steve Witkoff, izaslanik Bijele kuće za Bliski istok.
NACRT SPORAZUMA
Procurili detalji, evo što je Zelenski odbio potpisati Trumpu, Ukrajina priprema ‘kontraprijedlog’
MAGA SE ŠIRI
Analiza POLITICO-a otkriva prekretnicu, EU ima dva izbora: ‘Počela je borba za Europu’
13:00 – Lavrov je u ponedjeljak rekao ne vidi smisao ni u sudjelovanju predstavnika EU-a u razgovorima zakazanim za utorak s američkim dužnosnicima. “Ne znam što bi učinili za pregovaračkim stolom … ako će sjediti s ciljem nastavka rata, zašto ih onda pozivati?” rekao je Lavrov na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak u Moskvi. Njegove su izjave uslijedile nakon zahtjeva EU-a da se također uključi u rasprave o okončanju gotovo trogodišnjeg sukoba između Rusije i Ukrajine.
Uoči prvog sastanka s novim američkim kolegom Marcom Rubijom u saudijskoj prijestolnici Rijadu, Lavrov je rekao da su Europljani u nekoliko prethodnih prilika bili uključeni u razgovore bez doprinosa rješenju. Lavrov je također isključio pravljenje teritorijalnih ustupaka Ukrajini tijekom mogućih pregovora. Ministar je rekao da prvenstveno želi saslušati ideje američke strane na sastanku s Rubijom u utorak.
Tijekom prošlotjednog telefonskog razgovora Putin i Trump razgovarali su o potrebi da se iza sebe ostavi “apsolutno nenormalno vrijeme u odnosima između dviju supersila”, rekao je Lavrov. Cilj je obnoviti dijalog o svim pitanjima, uključujući situaciju na Bliskom istoku i drugim problematičnim regijama svijeta, dodao je Lavrov. Prema Kremlju, razgovara se i o pripremama za mogući susret Putina i Trumpa u Saudijskoj Arabiji.
12:30 – Njemački kancelar Olaf Scholz u ponedjeljak je pozvao Europu da se ujedini u potpori Ukrajini, nekoliko sati prije dolaska u Pariz na ključan samit europskih čelnika na kojemu će raspravljati o zajedničkom stajalištu o mirovnim pregovorima. Na događaju održanom u sklopu kampanje u središnjem njemačkom gradu Kasselu, Scholz je rekao da je važno učiniti sve što je moguće kako bi se zajamčilo da Europa ostane snažna i ujedinjena.
“Ovo nam treba zbog Ukrajine, ovo nam treba zbog vlastite sigurnosti”, rekao je Scholz, čiji socijaldemokrati zaostaju u njemačkim anketama uoči održavanja nacionalnih izbora u nedjelju. Scholz bi kasnije u ponedjeljak trebao otputovati u Pariz gdje će prisustvovati sastanku koji je organizirao francuski predsjednik Emmanuel Macron.
12:05 – Rusija je potvrdila da će ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sudjelovati u razgovorima sa SAD-om u Saudijskoj Arabiji. Yuri Ušakov, savjetnik za vanjsku politiku predsjednika Vladimira Putina, također će se pridružiti izaslanstvu na sutrašnjim razgovorima, javlja Sky News.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da će se sastanak usredotočiti na obnovu američko-ruskih odnosa i uspostavu pregovora za potencijalni mirovni sporazum s Ukrajinom. Lavrov i Ušakov će danas odletjeti u Rijad, dodao je. Ta informacija je stigla nakon što je američki državni tajnik Marco Rubio stigao u Saudijsku Arabiju.
Ruski ministar vanjskih poslova izrazio je sumnju mogu li europski čelnici igrati ulogu u mirovnim pregovorima u Ukrajini. Sergej Lavrov rekao je novinarima da je Europa “već imala nekoliko prilika” uključiti se u rasprave o okončanju sukoba i rekao da ne zna što će njezine nacije donijeti za pregovarački stol. “Ako Europa želi nastaviti rat u Ukrajini, zašto bi onda bili pozvani?” rekao je.
11:20 – Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da se u ponedjeljak u Parizu sastaju „proratni, anti-Trumpovi” europski čelnici koji žele spriječiti postizanje mira u Ukrajini, a da Budimpešta pozdravlja dijalog Rusije i SAD-a.
“Vidimo da su u Europi na potezu oni koji ne žele mir. Proratni kamp organizira se u Europi. Danas će se sastati u Parizu”, rekao je Szijjarto na konferenciji za medije u Astani s kazahstanskim kolegom Muratom Nurtleom, prenosi mađarska agencija MTI.
10:15 – Švedska ne odbacuje slanje vojske u Ukrajinu u sklopu mirotvornih snaga nakon rata, prenosi švedski državni radio u ponedjeljak izjavu ministrice vanjskih poslova. Šefica švedske diplomacije Maria Malmer Stenergard to je rekla nakon što je britanski premijer Keir Starmer objavio da je spreman poslati britanske snage u Ukrajinu radi održavanja mira, pokušavajući time pokazati Sjedinjenim Državama da europske zemlje moraju imati ulogu u razgovorima o završetku rata, piše Reuters.
„Prvo moramo ispregovarati pravedan i održiv mir koji poštuje međunarodno pravo i Ukrajinu te prije svega osigurava da se Rusija jednostavno ne povuče, ponovno se osnaži i za samo nekoliko godina napadne Ukrajinu ili neku drugu zemlju”, rekla je Stenergard.
„Jednom kad postignemo takav mir moramo osigurati da ga se može zadržati, a tada naša vlada ništa ne isključuje”, dodala je. Američki državni tajnik Marco Rubio u ponedjeljak je stigao u Saudijsku Arabiju uoči najavljenih razgovora s ruskim dužnosnicima o završavanju gotovo tri godine duge ruske agresije na Ukrajinu.
9:20 – Europski čelnici sastaju se danas na izvanrednom summitu u Parizu na kojemu će raspravljati o planovima američkog predsjednika Donalda Trumpa o okončanju rata u Ukrajini usred bojazni da će iz tih pregovora biti isključeni. Cilj je dogovoriti zajedničku strategiju o tome kako se odnositi prema Trumpu, razmotriti što mu se može ponuditi i sagledati kakva su europska ograničenja kada je riječ o moskovskoj invaziji na Ukrajinu.
Očekuje se da će sastanku u Parizu prisustvovati čelnici Njemačke, Britanije, Italije, Poljske, Španjolske, Nizozemske i Danske, kao i predsjednik Europskog vijeća António Costa, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, priopćila je Elizejska palača.
9:00 – Sklapanje mira između Ukrajine i Rusije trenutačno je glavni zadatak SAD-a i Donalda Trumpa. Njegova administracija nastoji postići sporazum o primirju u Ukrajini do Uskrsa, odnosno 20. travnja, piše Bloomberg. “Trumpova administracija poručila je europskim dužnosnicima da želi osigurati primirje u Ukrajini do Uskrsa”, navodi taj medij citirajući izjave dužnosnika.
Pregovori bi trebali početi ovog tjedna u Saudijskoj Arabiji, ali mnogi dužnosnici smatraju kako će se teško nešto dogovoriti do toga datuma. “Vjerojatnije je da bi se rješenje moglo postići do kraja ove godine”, navodi se u izvještaju.
Bijela kuća nije komentirala ove navode, a Trump je svoje mirovne napore započeo prošlog tjedna telefonskim razgovorom s Vladimirom Putinom. Razljutilo je to europske dužnosnike koji su smatrali da su nepravedno isključeni i da se mir u Ukrajini ne smije dogovarati bez Europe. Bloomberg također citira europske dužnosnike koji tvrde da bi američka strategija mogla ići u korist Putinu, jer je Trump pristao na znatne ustupke čak i prije početka pregovora.
>>FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije>>
JAVITE SE
Prepoznajete li osobe s fotografije? Zagrebački policajci pretpostavljaju da znaju što se dogodilo u Savskoj
DRUŠTVENE MREŽE ‘GORE’
VIDEO Stanković reperu postavio pitanje o Thompsonu, on mu bezobrazno odgovorio
NEOBIČNA KUPOPRODAJA
Velika investicija u Zagrebu: Hoće li ova kupnja promijeniti vizuru tog dijela grada?
Najveći paradoks
“Ustaše su u domovini tada bile marginalna skupina, no, međunarodne okolnosti otvorile su im put prema vlasti”
kulinarska konferencija
Chef s najdugovječnijom povijesti Michelinove zvjezdice dolazi u Zagreb
Važna obavijest HZMO-a: Imaju dobre vijesti za 161.857 korisnika