U Donjoj Voći, između zagrade Dobrovoljnog vatrogasnog društva i nogometnog igrališta NK Vindija, na 2400 četvornih metara gradit će se Interpretacijski centar Špilja Vindija. Idejno rješenje već je odabrano, nakon provedenog urbanističko-arhitektonsko-dizajnerskog natječaja na koji je pristiglo 15 radova. S ciljem prezentiranja baštine špilje Vindije na najvećoj mogućoj razini, natječaj je raspisala Varaždinska županija, dok je Društvo arhitekata Varaždin bilo zaduženo za njegovu provedbu. Peteročlani ocjenjivački žiri na čelu s predsjednicom prof. Helenom Paver Njirić prvu je nagradu jednoglasno dodijeljeno rješenju VIA Vanja Ilić arhitekture, navodeći da je riječ o radu koji se ističe kao cjelovito, inovativno i kontekstualno osjetljivo rješenje, čija daljnja razrada može rezultirati iznimnim interpretacijskim centrom dostojnim lokacije špilje Vindija. Idejno rješenje prvonagrađenog autora bit će podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije, čija je procijenjena vrijednost 450.000 eura, plus PDV, te uključuje sve glavne i izvedbene projekte s troškovnicima.
“Projekt se odlikuje promišljenom integracijom u okoliš te inovativnom tlocrtno-prostornom dispozicijom koja evocira karakter same špilje. Osnovna ideja – otisak programa u terenu – ostvarena je kroz sustav kružnih dvorana koje su nositelji centralnih funkcija te tvore izložbene i interpretacijske cjeline. Oko njih se u negativu oblikuju servisni i radni međuprostori, stvarajući zanimljivu komunikaciju između zona. Ovakva policentrična organizacija omogućuje dinamičnu i narativnu prostornu strukturu (…). Ukopanost zgrade, uz zenitalno otvaranje unutrašnjih prostora, dodatno ističe njen ‘špiljski’ karakter te čini arhitekturu i njezino iskustvo neposredno povezanima s kontekstom. Posebno valja istaknuti precizni i reducirani grafički izričaj, kao i promišljen odabir materijala – beton, terrazzo i pocinčani lim – koji naglašavaju prostornu čistoću i taktilnu kvalitetu ambijenta”, naveo je ocjenjivački sud u obrazloženju odluke.
– Ovime smo podigli ljestvicu pri planiranju i projektiranju u Varaždinskoj županiji, a vjerujemo da će prvonagrađeno rješenje uskoro privlačiti posjetitelje iz cijele Hrvatske i svijeta. Posebno bih istaknuo činjenicu da taj rad u potpunosti odgovara okolišu u kojemu će se nalaziti te mu je inspiracija špilja koja je zbog svoje važnosti i značaja zatvorena za nekontrolirane posjete. Tako će posjetitelji moći doživjeti osjećaj obitavanja u špilji a da nisu u samoj špilji. Vjerujem da će ova “kuća voćanskog neandertalca” biti novo omiljeno okupljalište i mještana – istaknuo je župan Anđelko Stričak. Sama špilja, u kojoj su pronađeni fosilni ostaci ljudi i brojnih životinja te na tisuće kamenih i koštanih rukotvorina, u znanstvenim je krugovima pozicionirana kao jedno od najznačajnijih europskih paleontoloških, paleoantropoloških, ali i paleolitičkih nalazišta. Posebno je važna zato što sadrži fosilne nalaze kasnijih neandertalaca, ali i nalaze koji svjedoče da su u špilji boravili rani moderni ljudi. Špilju su kao svoje sklonište koristile posljednje skupine neandertalaca u Europi, a nedavno je dokazano da su neandertalci iz Vindiji stari oko 45.000 godina. Spomenimo i da je uz dvorac Trakošćan te ugasli vulkan Gaveznicu ovaj dom vindijskih neandertalaca – strastvenih mesojeda i lovaca – jedan od tri iznimna lokaliteta budućeg parka prirode “Zagorske gore”.
„Zajedno smo jači!“
Nagrađeni sudionici projekta Abeceda zdravog odrastanja – Emocionalni razvoj djece: Roditelji, odgojitelji i vrtićka djeca učili kako poticati izražavanje dječjih emocija
VJEČNO PITANJE
Jesmo li korak bliže velikom projektu u Zagrebu? Navijači Dinama bit će oduševljeni
Nalazi se na 275 metara nadmorske visine, u klancu Velika Sutinska, dva kilometra od Donje Voće i dvadesetak kilometra od Varaždina. Ima oblik izdužene dvorane dugačke oko 50 metara, široka je tridesetak, a visoka i više od dvadeset metara. U literaturi se prvi put spominje u raspravi Ivana Kukuljevića Sakcinskog (1873.), koji njezino ime izvodi od rimskog naziva Vinundria, kao i u bilješkama Dragutina Gorjanovića Krambergera (1904) te Dragutina Hirca (1905.). Stjepan Vuković prvi je 1928. pronašao rukotvorine i ostatke životinja te započeo istraživanja, koja su, s prekidima, trajala do 1967. godine. Opsežna istraživanja i iskopavanja od 1974. do 1987. godine proveo je Mirko Malez, voditelj Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU, sa suradnicima. Prije 61. godinu zaštićena je kao paleontološki spomenik prirode, a 30 godina kasnije zaštićena je i kao kulturno dobro. U središte svjetske znanosti špilja Vindija dospjela je osamdesetih godina prošlog stoljeća, a posljednja genetička istraživanja ponovno su je stavila u fokus znanstvenika iz cijeloga svijeta. Naime, genom neandertalaca rekonstruiran je uglavnom zahvaljujući nalazima vindijskih neandertalaca, a profesor Svante Pääbo s Max Planck instituta, švedski genetičar i antropolog koji je vodio ta istraživanja, dobio je 2022. godine Nobelovu nagradu.
Moderni neandertalci
– Vindija je i prije toga bila izuzetno bitan lokalitet. Početkom 80-ih godina u američkim antropološkim časopisima izlaze radovi koji su špilju Vindiju stavili u središte svjetske znanosti. S obzirom na to da su vindijski neandertalci različiti od, recimo, krapinskih, moderniji su, oni tada postaju jedno od uporišta za tzv. model regionalnog kontinuiteta, odnosno multiregionalnu evoluciju. Krajem 80-ih na temelju tih i drugih nalaza američki antropolog Fred Smith postavlja asimilacijski model, koji govori o izmjeni gena između neandertalaca i modernih ljudi. Upravo to potvrdila su i najnovija istraživanja paleogenetike – rekao je na 60. rođendanu špilje prof. dr. sc. Ivor Karavanić s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji više od 30 godina proučava i istražuje Vindiju. Znanstvenik Karavanić bio je stručni savjetnik ocjenjivačkog suda koji je odabrao idejno rješenje budućeg interpretacijskog centra u Donjoj Voći.
PROBLEM NA STADIONU
Valentini Miletić u Varaždinu dovikivali gnjusne uvrede. Voditelj: ‘To govorite svojima doma!’
KAZNENA PRIJAVA
Ravnateljici podmetnula virmane na svoje ime i vrtić joj isplatio 134.400 eura
šokirala se
35-godišnjakinja otkriva: ‘Bizaran simptom koji sam ignorirala bio je zapravo rak četvrtog stadija’
OBORIO REKORD
Thompsonova supruga objavila vijest koja je oduševila fanove: ‘Neka cijeli svijet zna’
Možda ste pred velikom prekretnicom!
Zadnja znamenka vaše godine rođenja otkriva vašu sudbinu: Očekuje li vas sreća, prevara ili zdravstveni problemi?
Nas je oduševio
VIDEO Ovaj desert od 6 sastojaka bolji je i od čokolade, a gotov je u samo 10 minuta
Vrijeme je za radove
Donosimo trendove u renovaciji koje obožavaju svjetski dizajneri i arhitekti, jedan posebno ističu
Tko ode u mirovinu pet godina ranije, dobit će na kraju 22 tisuće eura više