Donald Trump eskalira sukob s Kinom uvođenjem carina od najmanje 104% na kinesku robu koja ulazi u SAD, što je najozbiljniji potez u njegovoj globalnoj carinskoj kampanji. Ova odluka nosi rizik od teških posljedica za američke građane zbog mogućeg skoka cijena. Sukob je kulminacija godina napetosti zbog kineskih trgovinskih praksi i pogoršanja odnosa s Pekingom, koji se iz konkurenta pretvorio u neprijateljsku supersilu spremnu izazvati američku moć.
Ovo je mračna prekretnica u odnosima koji će oblikovati 21. stoljeće. SAD već pola stoljeća pokušava upravljati kineskim usponom – od Nixonove posjete Mau 1972. do ulaska Kine u Svjetsku trgovinsku organizaciju 2001., u nadi da će se integrirati u zapadni gospodarski sustav. Ti napori nisu uspjeli, a Trumpov drugi mandat otkriva neuspjeh globalizacije koja je izvozila američka radna mjesta u Kinu, ostavljajući za sobom gospodarsku pustoš.
Trump tvrdi da su mnoge zemlje željne trgovinskih sporazuma kako bi izbjegle njegove carine, no Kina ne popušta. Peking je odbio Trumpovo upozorenje da ne uzvrati na raniju carinu od 34%, poručivši da je spreman boriti se do kraja. Trump je u srijedu uveo ogromne carine na robu iz druge najveće svjetske ekonomije kako bi očuvao kredibilitet. „Zemlje poput Kine koje su odabrale uzvratiti i udvostručiti svoje zlostavljanje američkih radnika čine pogrešku,“ rekla je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt u utorak. „Predsjednik Trump ima čeličnu kralježnicu, neće popustiti, a Amerika neće slomiti pod njegovim vodstvom.“, piše CNN.
Kina, međutim, pokazuje da može izdržati sukob. Priprema se godinama, a Trumpova očekivanja da će njegov „sjajan odnos“ s Xi Jinpingom dovesti do brzog popuštanja pokazala su se pogrešnima. Izgledi za trgovinski sporazum, poput onog iz prvog mandata koji se raspao tijekom pandemije, sve su manji.
Trumpove tvrdnje da su SAD „silovane“ i „opljačkane“ od trgovinskih partnera pretjerane su, ali njegove pritužbe na kineske prakse – damping uvoza, krađu intelektualnog vlasništva, manipulaciju valutama – dijelili su i prethodni predsjednici. No Trumpova agresija nema presedana. „Imamo jednu priliku za ovo,“ rekao je u ponedjeljak novinarima u Ovalnom uredu, uvjeren da može promijeniti dinamiku s najvećom trgovačkom nacijom svijeta.
STUPILE NA SNAGU
Analitičar o recipročnim carinama SAD-a: ‘Neizvjesnost i nepredvidljivost ostaje s nama’
PRATITE UŽIVO
Trumpove nove carine stupile na snagu, Kini ‘odrezao’ 104%. Indeksi zaronili na najnižu razinu u godinu dana
Njegov pristup je impulzivan i ne poštuje kinesku moć. Potpredsjednik JD Vance ismijavao je Kinu, rekavši: „Posuđujemo novac od kineskih seljaka da kupimo stvari koje ti kineski seljaci proizvode. To nije recept za gospodarski prosperitet. Nije recept za niske cijene, niti za dobra radna mjesta u Sjedinjenim Američkim Državama.“ Peking je osudio Vanceove riječi kao „zapanjujuće“ i „nepoštujuće“, ističući da je Kina lider u umjetnoj inteligenciji, električnim vozilima i energetici.
Xi Jinping ne može popustiti jer se predstavlja kao vođa koji vraća Kinu na svjetski tron. Kapitulacija bi bila gubitak obraza, posebno u Aziji. Kineski mediji tvrde da je Amerika imperij u padu, a Trumpova politika i napadi na saveznike dokaz su slabosti. „Mislim da ako ste sada Xi Jinping, razmišljate, ‘Pa, hej, prema mjerilima koja su mi važna – tehnološka otpornost i samodostatnost, nama ide dobro, ove carine nas možda neće odmah pogoditi’,“ rekla je Lily McElwee, suradnica Centra za strateške i međunarodne studije. Xi vjeruje da Kina ima alate za odmazdu koji će biti skupi za SAD.
Kina opskrbljuje 16% američkog uvoza, dominirajući tržištem pametnih telefona, računala i igračaka. S carinama od 125%, uključujući one iz Bidenova mandata, cijene će vjerojatno skočiti, čineći robu nedostupnom za mnoge. Peking može uzvratiti ograničavanjem izvoza rijetkih minerala ključnih za tehnološku industriju ili uvoza američke soje i sirka, što bi pogodilo poljoprivrednike. Takve mjere povrijedile bi i Kinu, ali bi pokazale Xijevu moć.
Mala poduzeća bit će posebno pogođena. „Ako ste malo poduzeće, posebno na strani uvoza ili inputa, bit će boli,“ rekao je Alex Jacquez, bivši Bidenov pomoćnik. „Gledate na pad BDP-a koji će biti pad na tržištu rada. Gledate na inflatorni pritisak. Jedna od zabrinutosti ovdje je što nema racionalne misli ili smjera u strategiji.“ Ako inflacija poraste i izazove recesiju, SAD bi mogao tražiti primirje pod kineskim uvjetima. Xi, bez pritiska izbora, može podnijeti više boli od Trumpa, čineći trgovinski rat sve izglednijim, a posljedice za Amerikance sve težim.
GALERIJA Trump mrtav ozbiljan uvodi carine, ostatak svijeta mu se smije, pogledajte najbolje memove na njegov račun
ASDA 2025.
FOTO Spektakularna zbirka suvremenog oružja u Zagrebu. Evo čime sve raspolažemo u slučaju najgoreg
SPEKTAKULARNA SNIMKA
VIDEO Ovo je novi kineski borbeni avion s tri motora i bez repa: Evo što sve može ovaj lovac
stilska promjena
Mila Horvat nekad i sad: Kako se domaća televizijska voditeljica mijenjala tijekom godina
Plaća nije sve
Ostaju zbog benefita: Što nudi posao iz snova?
Ravno s crvenog tepiha
Vrijeme je za glamur: Inspiracija iz stila slavnih
Državni inspektorat obavijestio o opozivu čokoladnog proizvoda