Američki veleposlanik u Beogradu Christopher Hill izjavio je u srijedu navečer da se Srbija treba pridružiti međunarodnim sankcijama protiv Rusije, ocijenivši kako je to u njezinom interesu jer se u tome razlikuju pogledi Beograda i Bruxellesa prema Moskvi.
“Zlu se treba suprotstaviti, a Europska unija to radi”, rekao je Hill na Općoj skupštini Američke gospodarske komore u Srbiji.
Hill je, konstatirajući da građani Srbije imaju iskustva s međunarodnim sankcijama, naveo kako postoje razlike između EU-a i Srbije, a jedna je odbijanje Beograda da uvede sankcije Moskvi. Potrebno je da Srbija radi u skladu sa svojim interesima i pridruži se EU. Srbija ima pravo željeti se priključiti EU, napomenuo je Hill, dodavši kako proces ulaska u Uniju “zahtijeva strpljenje”.
Američki diplomat smatra kako moralni kompas Srbije treba biti usmjeren prema Zapadu jer je Srbija dio Europe. Rješenje kosovskog problema vidi kao važno pitanje ne samo za Beograd i Prištinu, već i za Uniju.
Podsjetio je kako ni poslije desetljeća od potpisivanja Briselskog sporazuma (u travnju 2013.) projekat formiranja Zajednice srpskih općina na Kosovu nije završen, dodao je kako postizanje dogovora ovisi o trudu, upornosti i kreativnosti Beograda i Prištine.
Za Beograd je formiranje ZSO ključna točka za nastavak i napredak dijaloga s Prištinom, dok kosovske vlasti tu asocijaciju vide tek nakon uzajamnog priznanja, ali ne kao monoetničku već sukladnu Ustavu Kosova.
Hill je u srijedu navečer pred gospodarstvenicima poručio i kako je interes stranih ulagača i Washingtona snažnija i stabilnija Srbija. Budućnost Srbije je članstvo u EU, to nema alternativu, naglasio je ameerički veleposlanik u Beogradu.
Najčitaniji članci
Source link
Srbija se mora pridružiti sankcijama protiv Rusije
Srbija je u prošlosti imala bliske odnose s Rusijom, ali sada se zemlja mora suočiti s činjenicom da se mora pridružiti međunarodnim sankcijama protiv Rusije.
Sankcije protiv Rusije izražavaju međunarodnu zabrinutost zbog ruske agresije na Ukrajinu i njihova uloga u destabilizaciji regije. Sankcije također imaju za cilj da se spriječi ruska ekonomska i politička moć.
Međunarodna zajednica je pozvala Srbiju da se pridruži sankcijama protiv Rusije, ali do sada nije bilo odgovora. To je postalo još očiglednije nakon što je Rusija počela proširivanje svog utjecaja u Srbiji.
Srbija je pod pritiskom da se pridruži međunarodnim sankcijama protiv Rusije, ali to će biti teško. Srbija je zavisna od ruske energije, a ruska vojska je prisutna u nekim dijelovima zemlje. Također, Srbija ima mnogo ruskih investicija, a Srbija je i dalje u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Ipak, Srbija se mora odlučiti da se pridruži međunarodnim sankcijama protiv Rusije. To će pokazati da Srbija želi da bude dio međunarodne zajednice i da podržava međunarodno pravo. To će također pokazati da Srbija želi biti dio evropske zajednice i da poštuje njene vrijednosti.
Srbija se mora odlučiti da se pridruži međunarodnim sankcijama protiv Rusije. To će pokazati međunarodnoj zajednici da Srbija želi biti dio međunarodne zajednice i da se pridržava međunarodnog prava. To će također pokazati da Srbija želi biti dio evropske zajednice i da poštuje njene vrijednosti.