Foto: Reuters/Telegram
Ruska agresija na Ukrajinu traje više od godinu dana i ne nazire joj se konačni kraj. Vladimir Putin u srijedu je na sastanku rekao da vjeruje kako su zapadne obavještajne agencije umiješane u, kako je rekao, sabotaže i terorističke akcije koje je izvela Ukrajina.
Odaberi temu koju želiš pratiti
Primaj sve nove vijesti o temi i budi u tijeku
Source link
Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, izjavio je da bi kineska pomoć Rusiji bila velika greška, koja bi mogla destabilizirati međunarodnu sigurnost.
Stoltenberg je izjavio kako je Rusija već dugo vremena izvor velike zabrinutosti za NATO i globalnu sigurnost. Stoga bi kineska pomoć, koja bi se mogla protumačiti kao vrsta saveza između tih dviju zemalja, bila potencijalno vrlo opasna.
Izjava je uslijedila nakon nedavne rasprave među stručnjacima o mogućnosti kineske pomoći Rusiji u vrijeme kada se ekonomija te zemlje nalazi u teškoj situaciji zbog pandemije koronavirusa.
Stoltenbergovi komentari ukazuju na to da je NATO vrlo zabrinut zbog mogućnosti jačanja vojne suradnje između Rusije i Kine, koja bi dovela do destabilizacije situacije u svijetu.
Iako Rusija trenutno pokazuje znakove ekonomske slabosti, to ne umanjuje njezinu vojnu snagu, što je posebno zabrinjavajuće za NATO i druge zemlje koje se nalaze u neposrednom susjedstvu s Rusijom.
Stoltenberg je također izrazio zabrinutost zbog toga što bi moguće jačanje veze između Rusije i Kine moglo dovesti do povećanja napetosti u odnosima između NATO-a i tih zemalja.
Iako je Rusija trenutno obuhvaćena sankcijama zbog svojeg uplitanja u Ukrajinu i prijetećim akcijama protiv nekih drugih zemalja, Kina je sve više prisutna na svjetskoj pozornici, posebno u Aziji.
Stoga je važno da se NATO i druge zemlje koje se bave sigurnošću svijeta usredotoče na jačanje svoje pozicije i osiguravanje stabilnosti u svim područjima. To će otežati stvaranje novih saveza poput onog između Rusije i Kine, a koji bi mogli potkopati postojeću svjetsku ravnotežu snaga.