Poduzetništvo nije za svakoga i mnogi ga opisuju kao težak izazov, no ističu daje lakše onima koji se za njega pripreme učeći na tuđim greškama. Pa iako je nemoguće u potpunosti se pripremiti za sve situacije na tom putu, mnoge od njih možete izbjeći te se sa njima kvalitetnije suočiti uz neočekivane trikove znalaca.
POGLEDAJTE VIDEO: Pripazite na govor tijela na razgovoru za posao
1. Ne težite savršenstvu
Kao poduzetnik, svakodnevno odlučujete o poslovanju. Lako je pomisliti da zato morate donijeti savršenu odluku baš svaki put. Međutim, istina je da poduzetnici ne teže savršenstvu – oni teže napretku. Uvijek možete napraviti prilagodbe i poboljšanja kasnije, ali ako gubite previše vremena pokušavajući ispraviti stare loše odluke, nikada nećete moći ništa novog učiniti. Dakle, umjesto savršenstva, težite napretku, a zatim radite prilagodbe u hodu!
Foto: DREAMSTIME
2. Budite proaktivni, a ne reaktivni
Među najtežim stvarima u poduzetništvu je to što nemate koga okriviti za svoje probleme. Morate biti sam svoj šef, a to znači preuzeti odgovornost za sve u svojoj tvrtki, piše Entrepreneur. Zato je važno spriječiti mogućnost da postanete pretjerano reaktivni. Kad nešto pođe po zlu, primamljivo je podići ruke i reći: “Ovo nije moja krivnja.” Ali ako uvijek upirete prstom u druge ljude umjesto da preuzmete odgovornost za svoje pogreške, poslovanju se ne piše dobro.
3. Osjećajte se ugodno s nelagodom
Kao poduzetnik, susrest ćete se sa situacijama koje vam stvaraju nelagodu. Morat ćete se nositi s klijentima koji ne razumiju vaš posao, ljudima koji su nezadovoljni rezultatima koje dajete i kolegama koji se ne trude kao vi. No jedini način da rastete kao poduzetnik i postanete uspješni je da naučite prihvatiti i prevladati te izazove.
Foto: Davor Puklavec, Marko Prpić/Pixell, Dreamstime
4. Usredotočite se na kupca
Svaki poduzetnik zna da su kupci krvotok njegovog poslovanja. No ponekad se poduzetnici toliko zaokupe svojim rasporedima i ciljevima da zaborave odvojiti vrijeme za klijente. Lako se izgubiti u vlastitom svijetu, pogotovo ako radite od kuće ili u malom uredu bez zaposlenika. Ali fokusiranje na kupce može vam pomoći da ostanete utemeljeni na stvarnosti i podsjetiti vas što je najvažnije: pružanje vrijednosti ljudima koji koriste vaše proizvode i usluge.
5. Ne pokušavajte sve napraviti sami
Poduzetništvo je usamljen posao, ali to ne znači da morate biti sami na tom putu. Naći ćete se pred izazovima koji su jedinstveni za vašu djelatnost i razinu iskustva, stoga je važno potražiti pomoć kada je potrebna. Od mentora koji vam mogu ponuditi smjernice i savjete do prijatelja koji s vama mogu podijeliti svoje znanje i iskustvo, mnogi ljudi žele pomoći nekome da prebrodi teška vremena.
Foto: Davor Puklavec, Marko Prpić/Pixell, Dreamstime
6. Uvijek mislite na brojeve
Među najvažnijim stvarima koje možete učiniti kao poduzetnik jest to da ste uvijek u tijeku s brojevima. Morate znati koliko novca zarađujete, koliko trošite i kuda ide vaš posao. Ako ne obratite pozornost na ove stvari, može biti teško odlučiti koji dio poslovanja je dobar, a koji vam donosi gubitke.
7. Automatizirajte gdje god je to moguće
Automatiziranje zadataka i procesa jedan je od najlakših načina da uštedite vrijeme kao poduzetnik. Umjesto da radite nešto ručno svaki dan, poput slanja faktura ili odgovaranja na e-poštu korisnika, postavite sustav koji će to učiniti za vas automatski i bez napora.
8. Pripazite na vrijeme
Važno je pripaziti na to koliko vremena provodite radeći na svakom projektu i na općim administratorskim zadacima poput slanja e-pošte ili odgovaranja na pozive kupaca i klijenata. To će pomoći u predviđanju budućih troškova i planiranju dugoročnih planova rasta, kao što je zapošljavanje novih zaposlenika ili kupnja nove opreme ako je potrebna.
Foto: Davor Puklavec, Marko Prpić/Pixell, Dreamstime
9. Investirajte u zaposlenike i u sebe
Mnogi vlasnici startupa zaborave na svoje zaposlenike dok ne bude prekasno. No kada ulažete u svoj tim, stvarate kulturu uspjeha i produktivnosti koja će vam pomoći da uspijete kao poduzetnik. Također ćete privući više talentiranih zaposlenika koji će htjeti raditi za vas.