Rogate ljubice
Rogata ljubica je neodoljivi cvjetić koji izgleda poput mini maćuhice, a unijet će vedrinu u posljednje zimske dane i najaviti proljetno šarenilo. Ova ljubičica puno je otpornija od maćuhice, a sadnju ove biljke treba obaviti tijekom jeseni, ali to možete i bilo kad tijekom zime ili ranog proljeća. Cvatnja počinje krajem veljače i početkom ožujka, traje do ljeta i nastavlja se najesen.
Foto: 123RF
Vrlo je zahvalna za njegu i ne treba joj svakodnevno zalijevanje, dovoljno ju je zaliti kad osjetite da je zemlja suha. Bitno je uklanjati uvenule cvjetove i listove kako biste potaknuli pojavu novih pupoljaka.
POGLEDAJTE VIDEO:
01:11
Indoor vertikalna farma ispod tržnice Kvatrić
|
Video: Marko Lukunić/PIXSELL
Begonije
Begonije su nježne trajnice koje se sade u tegle i viseće košare. Imaju svijetle cvjetove, a bit će blistave sve do prvog jesenskog mraza. Neke vrste begonija imaju mnogo upečatljivih cvjetova u neonskim nijansama i odlično izgledaju u lončanicama. Dobro uspijevaju u sjenovitim prostorima, pa ih možete posaditi i na balkon koji nema mnogo sunca.
Foto: Dreamstime
Uzgajaju se u višenamjenskom kompostu bez treseta na neizravnom suncu do djelomične sjene. Gomolji se sade u proljeće. Vani ih posadite tek u svibnju, ako nema mraza. Zalijevajte ih redovito i tjedno hranite s gnojivom koje ima visoki udio kalija. U jesen iskopajte gomolje i spremite ih na hladno mjesto bez mraza.
Pelargonije
Mnogi se za njih odlučuju jer odlično izgledaju na balkonu zbog svojih predivnih cvjetova, ali i lijepo mirišu. Osim toga, ne zahtijevaju mnogo njege, a vole izravnu sunčevu svjetlost.
Foto: ilustracija/Canva
Uspijevaju u malim posudama, a preselite ih unutra tijekom zime. Kako bi prezimile, treba ih odrezati i držati pokrivene u mraku na hladnome mjestu. Ako venu, zalijte ih. Nakon zime držite ih na neizravnom svjetlu nekoliko tjedana i gnojite kako bi se probudile. Nakon toga su spremne za balkon.
Surfinije
Dostupne su u raznim bojama pa stoga privlače poglede. Obožavaju direktno sunce, a kao i pelargonije, vrlo su popularno balkonsko cvijeće. No za razliku od pelargonija, brže cvatu pa trebaju puno zalijevanja. Najčešće su one u ljubičastoj boji.
Foto: Borna Filic/PIXSELL/ilustracija
Odaberite velike i duboke lonce. Svaki lonac bi trebao imati nekoliko rupa na dnu za višak vode. Nakon što ih kupite, posadite ih u posudu, u zemlju posebnu baš za njih, koja je dostupna u svim vrtlarskim trgovinama. Mlade sadnice trebaju manje vode i gnojiva nego one koje su već procvale. Zalijevajte ih rano ujutro ili kasno navečer.
Maćuhice
Ako ste se odlučili za jednogodišnje cvijeće, maćuhice su idealne. Bolje preživljavaju u hladnije vrijeme te čak podnose lagane mrazove, a ne vole vrućine.
Foto: Dreamstime
Nakon što ih posadite, dajte im gnojivo jednom tjedno. Možete ukloniti žute cvjetove kako biste potaknuli novo cvjetanje. Držite ih u dobro dreniranom tlu u posudi i zalijevajte jednom tjedno.
Calibrachoa
Calibrachoa ili ‘Milijun zvončića’ je slična minijaturnoj petuniji, ali je od nje otpornija na vremenske uvjete i bolesti. Ima kompaktan rast i male cvjetove. Voli sunce, a u sjeni će slabije cvjetati.
Foto: Dreamstime
Tlo mora biti rastresito, dobro drenirano, bogato i propusno. Vole brzo drenirajuću zemlju za tegle. Ako ih zalijevate prečesto, korijen može brzo postati truli, pa ne pretjerujte. Zalijevajte ga polako i duboko – natapajte tlo do dubine korijena.
Hortenzije
Ovo šareno cvijeće odlično izgleda na terasama. Ključno je odabrati pravu posudu. Ona ne smije biti premala jer im je korijenje agresivno i brzo puni manje posude. Osim toga, manje posude se prebrzo suše.
Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA
Osigurajte im rupe na dnu za drenažu jer će inače korijenje istrunuti. Najbolji način da utvrdite treba li vode je da provjerite listove – oni ne smiju biti opušteni.
Viseće biljke
Plastične posude odlične su za viseće balkonske biljke, a potrudite se da imaju odgovarajuću drenažu da ne dođe do truljenja korijena. Plastika je odličan materijal i pristupačna je, a dobar je i metal. Drvene žardinjere može lako uništiti vlaga. Posadite vodeniku, prekrasan cvijet koji cvate u raznim oblicima i bojama.
Foto: Dreamstime_/ILUSTRACIJA
Lako se održava, a treba je redovito zalijevati. Razdoblje cvatnje traje od svibnja do listopada. Prekrasna biljka koju nerijetko viđamo na balkonima je niz bisera. Ima duge i žilave stabljike prekrivene okruglim mesnatim lišćem koje podsjeća na grašak. Cvate u ljeto, a ima bijele cvjetove. Dobro podnosi hladnoću – do iznad nule. Treba vrlo malo vode i pješčano tlo.